Jeff Bezos končí v Amazone: Po 27 rokoch odstupuje z funkcie generálneho riaditeľa

S bohatstvom o hodnote vyše 200 miliárd dolárov.

Jeff Bezos oficiálne odstúpil z funkcie generálneho riaditeľa spoločnosti Amazon, ktorú založil pred 27 rokmi. Stalo sa tak ešte včera, 5. júla, kedy od neho prevzal žezlo Andy Jassy, informuje NPR.

Podobne ako mnoho iných velikánov, aj pri Amazone všetko začalo v malej garáži. V priebehu 27 rokov sa však z malého startupu zameraného na predaj kníh stal najväčší online predajca, ktorý je známy po celom svete. Aktuálne Amazon pokrýva extrémne širokú škálu odvetví, vrátane obchodov s potravinami, cloudových služieb, inteligentných zariadení, tvorby filmov či dokonca aj módy.

Pochopiteľne, takýto úspech vynáša obrovské sumy peňazí. Niet sa teda prečo čudovať, že Jeff Bezos z postu odchádza ako najbohatší človek na Zemi. Aktuálne má hodnota jeho bohatstva dosahovať 201,8 miliárd amerických dolárov.

FOTO: Fortune

Jeff Bezos odstupuje z funkcie CEO, stále však ostáva najväčším akcionárom spoločnosti

Aký mal dôvod k odchodu? Nedá sa povedať, že by už so spoločnosťou naďalej neplánoval byť nijak asociovaný, nakoľko stále ostáva jej najväčším akcionárom. Chce sa však sústrediť na iné projekty, ako je napríklad ekológia, konkrétne klíma a klimatické zmeny, či firmu Blue Origin zameranú na objavovanie vesmíru. Bezos sa dokonca už tento mesiac spolu so svojím bratom posadí na palubu rakety New Shepard, ktorá dvojicu následne vynesie do vesmíru. Tu pobudnú pár minút a následne sa znesú späť na Zem, i keď mnohí chcú, aby sa tak nestalo.

TIP REDAKCIE
Mars v tých najprecíznejších detailoch: Tieto nádherné 8K zábery musíte vidieť!

Bezos odchádza nielen v dobe, kedy je online obchodovanie v rozkvete, ale aj v dobe, kedy sa Amazon potýka s mnohými prekážkami zo strany zákona. Praktiky spoločnosti sú neustále prešetrované viacerými orgánmi, pričom je okrem iného obviňovaná aj zo zneužívania svojho postavenia na trhu. Taktiež sa objavujú sťažnosti zo strany zamestnancov, ktorí poukazujú na veľmi zlé pracovné podmienky v továrňach a taktiež aj na neprimeraný prístup od nadriadených. “Jassy nastupuje na post CEO v kritickom období,” povedal Brad Stone, redaktor z Bloomberg News a autor dvoch kníh o Amazone, pre NPR. “Zdedil nielen ohromný úspech, ale aj všetky záťaže, ktoré sa s ním spájajú.”