rog phone 5

ASUS vylepšil ROG Phone 5, pridal citlivejší displej a rýchlejší procesor

18 GB RAM v najvyššej konfigurácii.

Spoločnosť ASUS predstavila extravagantný hráčsky smartfón ROG Phone 5 len v marci tohto roka a už tu máme nový model. V tomto prípade však asi nemožno hovoriť o novej generácii, výrobca aktuálny rad iba mierne vylepšil.

ASUS predstavil dva smartfónyROG Phone 5s a ROG Phone 5s Pro. Tretí model, označený ako Ultimate, sa tentokrát nekoná. Čím sa nové smartfóny od ich súčasných súrodencov líšia? V prvom rade procesorom.

ASUS nahradil Snapdragon 888 jeho výkonnejšou verziou Snapdragon 888 Plus. V rade druhom tu máme citlivejší displej. Odozva na dotyk stúpla z pôvodných 300 Hz na 360 Hz. Oneskorenie sa tým pádom znížilo z 24,3 na 24 milisekundy.

ROG Phone 5s Pro dostal navyše dodatočný farebný OLED displej, ktorý sa nachádza na jeho zadnej strane. Panel zobrazuje rôznorodé animácie upozorňujúce na prichádzajúce hovory, doručené správy, prebiehajúce nabíjanie a tak podobne.

Podobný displej má aj predchodca ROG Phone 5 Ultimate, v jeho prípade ide o čiernobiely maticový OLED displej.

rog phone 5
Foto: ASUS

Väčšina ostatných vlastností zostáva rovnaká. To znamená, že zákazník dostane 6,78″ AMOLED displej s FHD+ rozlíšením, 144 Hz obnovovacou frekvenciou a sklom Gorilla Glass Victus. ROG Phone 5s môže byť vybavený 8/12/18 GB RAM typu LPDDR5 v kombinácii so 128/256/512 GB pamäťou UFS 3.1.

ROG Phone 5s Pro bude k dispozícii iba s 18 GB operačnou pamäťou a 512 GB úložiskom. Rovnaké zostávajú aj fotoaparáty. Primárny snímač má rozlíšenie 64 Mpx a svetelnosť f/1.8. Dopĺňajú ho ultraširoký (13 Mpx, f/2.4, 125˚) a makro fotoaparát (5 Mpx, f/2.0). Vpredu sa nachádza 24 Mpx selfie kamera so svetelnosťou f/2.0.

rog phone 5
Foto: ASUS

Prítomná je dvojčlánková batéria s kapacitou 6000 mAh (3000 mAh + 3000 mAh) a 65 W drôtovým nabíjaním (dva USB-C porty). Bezdrôtové nabíjanie smartfóny neponúkajú. Medzi ďalšie vychytávky patrí snímač odtlačkov v displeji, konektor pre slúchadlá, stereo reproduktory, zabudovaný DAC, NFC, 5G pripojenie, Bluetooth 5.2, Dual SIM funkcionalita alebo operačný systém Android 11 s ROG UI.

Príslušenstvo zhotovené pre smartfóny ROG Phone 5 je s novými modelmi kompatibilné. K smartfónu tak môžu hráči pripojiť napríklad externý chladič AeroActive Cooler. Kompletnú špecifikáciu nájdete na webe výrobcu.

rog phone 5
Foto: ASUS

ROG Phone 5s v predaji nahradí, po vypredaní zásob, aktuálny model ROG Phone 5. Smartfón ROG Phone 5s Pro zase na trhu zastúpi ROG Phone 5 Pro a 5 Ultimate. Používateľom súčasných verzií sa výmena za nový model neoplatí. Obzvlášť, ak za ROG Phone 5 Pro alebo Ultimate zaplatili viac ako 1000 eur.

Zákazníci, ktorí sa obzerajú po originálnom smartfóne pre hráčov hier, však prítomnosť najvýkonnejšieho hardvéru poteší. Medzinárodná dostupnosť nových smartfónov zatiaľ potvrdená nebola. Na trh sa majú dostať až 30. septembra.

Na domácom trhu výrobca spustil systém predbežných objednávok, v rámci ktorých k zariadeniam pribalí darček v podobe herného ovládača. Cena súčasných modelov sa pri spustení predaja v Európe pohybovala od 799 po 1299 eur. Aktualizované duo ROG Phone 5s a 5s Pro na tom bude asi podobne, pokiaľ sa na európsky trh dostane.

Aktuálna cena herného smartfónu ROG Phone 5