Samsung Exynos

Samsung chce spustiť výrobu 3 nm čipov: Ponúknu o 35 % vyšší výkon a o až 50 % nižšiu spotrebu!

V porovnaní so 7 nm procesom.

Väčšina ľudí pozná Samsung ako jedného z najväčších výrobcov smartfónov na svete. A aj keď toto označenie rozhodne nie je nesprávne, netreba zabúdať ani na skutočnosť, že juhokórejská spoločnosť je taktiež druhým najväčším výrobcom čipov na svete. Jej produkty môžeme nájsť napríklad aj v aktuálnom rade vlajkových lodí, Galaxy S21, určeného pre európsky trh.

Aké sú kapacity? Samsung aktuálne pri svojich čipsetoch používa 5 nm výrobný proces. Dlho však pri ňom neostane, nakoľko už budúci rok vraj prejde na 3 nm proces, píše SamMobile. Pôvodne tak mal síce spraviť ešte tento rok, no kvôli viacerým okolnostiam museli byť plány posunuté.

Samsung a jeho výrobné procesy

Samsung na výrobu čipov v najbližšom období, čiže v tomto a budúcom roku, použije procesy 5LPP a 4LPP. O procese GAA (Gate-All-Around) nepadla žiadna zmienka. Hovorca Samsung Foundry, odvetvia Samsungu zameraného na výrobu čipov, však potvrdil, že sa tieto čipy začnú produkovať niekedy v priebehu budúceho roka. Ohľadom procesu má aktuálne rokovať s viacerými odberateľmi.

TIP REDAKCIE
HiFuture FlyBuds Pro: Kvalitné bezdrôtové slúchadlá s atraktívnym dizajnom a fantastickou zľavou!

Technológia 3GAE (3nm Gate-All-Around Early) je akousi ranou verziou 3 nm výrobného procesu spoločnosti Samsung. Použitá bude predovšetkým na výrobu procesorov Exynos. Naopak, pokroková technológia v podobe 3GAP (3nm Gate-All-Around Plus) bude na výrobu čipov použitá niekedy v roku 2023.

Aké rozdiely nás čakajú?

Celkovo sú výrobné procesy pre bežného užívateľa pomerne chaotické. A povedzme si úprimne, dôležité je, ako sa tento postup premietne do reálneho zážitku z užívania smartfónu vybaveného takýmto čipom. Nový 3 nm proces sľubuje o 35 % vyšší výkon a o až 50 % nižšiu náročnosť na batériu, resp. spotrebu. Tieto percentá firma uviedla v súvislosti so 7 nm výrobným procesom.

Aktuálne nás teda najbližšie čaká 4 nm výrobný proces. Práve tým má byť vyrobený aj Snapdragon 895, špičkový čipset, ktorý nám Qualcomm má predstaviť už v decembri.