IKEA na Slovensku začína predávať senzor kvality ovzdušia Vindriktning. Stojí len 9,99 €!

IKEA sa postará o to, aby ste vedeli aký máte doma vzduch.

Ak bývate v meste, ktoré má problém so zhoršenou kvalitou ovzdušia, iste viete, aké dôležité je dávať si na to pozor. To, že smog vôbec nevidíte, hneď neznamená, že dýchate čistý vzduch. Riešením sú čističky vzduchu, ktoré sú relatívne veľkými spotrebičmi. Na zhoršenú kvalitu ovzdušia vás dokážu upozorniť aj menšie jednotky, napríklad nový Vindriktning od IKEA.

Aktualizované 12.7.2021: Spoločnosť IKEA dnes oznámila, že senzor Vindriktning začína predávať aj na Slovensku. Dostupný je v obchodom dome, ako aj cez internet. Jeho cena je nakoniec nižšia, než sa očakávalo. Zariadenie stojí len 9,99 €. Nepredáva sa však s napájacím káblom, ktorý je nutný kúpiť samostatne.

– pôvodný článok –

Nový senzor Vindriktning sa momentálne bohužiaľ nachádza len na americkom trhu a aj tam je beznádejne vypredaný. Niet sa však čomu čudovať, stojí len 11,99 dolára.

Senzor pomocou farebnej lišty ukáže, aká je aktuálna kvalita ovzdušia.

Senzor má plastovú konštrukciu, veľký je 50,8 x 50,8 x 89 mm a váži pár gramov. Jeho súčasťou je malý farebný prúžok, ktorý mení farbu podľa toho, koľko častíc PM 2.5 zmeria. Od 0 – 35 svieti na zeleno, od 36 do 85 na oranžovo a od 86 vyššie na červeno.

TIP REDAKCIE
Hanba na sto honov: Google Pixel Watch vraj poháňa 4-ročný procesor

IKEA upozorňuje, že senzor je nutné mať aspoň sčasti v priestore, nemôžete ho tak mať úplne prisunutý pri stene, inak doň nedokáže preniknúť reprezentatívne vzorka vzduchu. Zariadenie je navrhnuté pre teploty od 0 do 40 stupňov Celzia. Napájanie IKEA vyriešila formou USB C kábla.

Farby mení medzi zelenou, oranžovou a červenou.

Zariadenie je podľa výrobcu schopné zachytiť častice 2,5 µm a väčšie. Patria medzi ne napríklad prachové a peľové častice a mnoho ďalšieho. Upozorňuje však, že koronavírus detegovať nevie. Senzor je navrhnutý tak, aby ste ho mohli používať spolu s čističkou vzduchu Förnuftig, ktorú už spoločnosť predáva aj na Slovensku za 49,99 €.

Nový Vindriktning sa má do Európy dostať už v júli. Cena sa má pohybovať na hranici 10 € za kus.