android 12

Android 12 zlepšuje automatické otáčanie obrazovky, pomáha si prednou kamerou

+ rolujúce snímky obrazovky.

Spoločnosť Google napreduje s finalizovaním operačného systému Android 12. Vydal už v poradí tretiu beta verziu, v ktorej sa objavili zaujímavé vylepšenia. Všimol ich server The Verge.

Asi najzaujímavejšiu novinku predstavuje spoľahlivejšie a rýchlejšie automatické otáčanie obrazovky. Ide o funkciu, ktorá je dlhoročnou a pevnou súčasťou mobilných operačných systémov.

Systém sa spolieha na akcelerometer. Jednoducho zistí, v akej orientácii sa mobilné zariadenie nachádza a podľa toho obrazovku otočí do formátu na šírku alebo na výšku. Existujú ale situácie, kedy automatické otáčanie obrazovky skôr prekáža ako pomáha.

Stačí, ak si so svojim smartfónom ľahnete do postele. Pri pozeraní do smartfónu v horizontálnej polohe sa obrazovka automaticky prepne do režimu na šírku. Smartfón jednoducho nevie vyhodnotiť, že sa v horizontálnej polohe nachádza aj hlava používateľa, ktorý tým pádom potrebuje sledovať obsah v režime na výšku.

Detekcia tváre určí či sa má obraz otočiť alebo nie

Ako tento neduh Google vyriešil? Prednou kamerou. Systém sa už nebude spoliehať iba na akcelerometer, ale aj na informácie z predného fotoaparátu s funkciou detekcie tváre.

„Je to obzvlášť užitočné pre ľudí, ktorí používajú svoje zariadenia ležmo na gauči alebo v posteli,“ uviedol Dave Burke, viceprezident Google zodpovedný za platformu Android.

TIP REDAKCIE
Xiaomi 12 Ultra: Tak šialene gigantický fotomodul na telefón snáď ešte nebol!

Burke jedným dychom dodal, že snímanie prednou kamerou súkromie používateľov nenaruší. Informácie sa nebudú nikde odosielať ani ukladať. Detekcia tváre prebehne v zabezpečenom jadre operačného systému Android Private Compute Core (APCC).

Výhodou tiež je, vylepšené automatické otáčanie obrazovky pracuje v priemere o 25 percent rýchlejšie.

Druhou zásadnejšou novinkou je možnosť vytvárať takzvané rolujúce snímky obrazovky na úrovni systému. Konzistentný spôsob tvorby snímok obrazovky dovolí používateľovi zachytiť viac ako jednu obrazovku internetovej stránky alebo trebárs aplikácie. Napríklad športové aplikácie často zobrazujú výkonnostné údaje v dlhom slede za sebou.

Android 12
Foto: Google

Android 12 Beta 3 je určený pre smartfóny Pixel a taktiež pre vybrané zariadenia výrobcov tretích strán, ktoré sú zapojené do testovacieho beta programu. Podporovaný je napríklad ASUS Zenfone 8, OnePlus 9 Pro alebo Xiaomi Mi 11.

Finálna zostava operačného systému Android 12 bude dostupná na jeseň. Nejaký čas ale ešte potrvá, kým výrobcovia optimalizujú svoje používateľské nadstavby a doplnkové funkcie pre novú verziu OS Android. Aj tento rok budeme sledovať, kto sa zaradí medzi aktualizačných šprintérov.