Český Avast chce zmeniť majiteľa: Obchod desaťročia za 8 miliárd dolárov je na spadnutie

Finálny verdikt musí padnúť do 11. augusta.

Na trhu s bezpečnostnými softvérmi môže už čoskoro dôjsť k zlúčeniu dvoch svetoznámych firiem. Ako píše server WSJ, spoločnosť NortonLifeLock plánuje odkúpiť českého giganta Avast. Aktuálne majú prebiehať kľúčové rokovania.

Finálna dohoda by sa mohla na stole objaviť ešte tento mesiac. Trhová hodnota spoločnosti Avast má aktuálne dosahovať 7,2 miliardy dolárov (6 miliárd eur). Ak vezmeme do úvahy typickú výšku prémie, akvizícia českej firmy môže americký NortonLifeLock vyjsť na vyše 8 miliárd dolárov (6,8 miliardy eur).

avast

Avast by nemal ísť pod 10 miliárd, tvrdia analytici

Analytici z Berenberg sú však toho názoru, že Avast by nemal súhlasiť s čiastkou nižšou ako 10 miliárd dolárov (8,45 miliárd eur), informuje Reuters. Ako dôvod udávajú rastúce množstvo kybernetických útokov, kvôli čomu sa veľké firmy navzájom predbiehajú, kto komu ponúkne najviac. To má za následok rastúce prémie za transakcie.

S akciami českého Avastu sa obchoduje aj na londýnskej burze, čo znamená, že pre akvizíciu platí súbor miestnych pravidiel s názvom The Takeover Code. Ten spoločnosti NortonLifeStock dáva presne 28 dní na vydanie finálneho stanoviska, teda či Avast chce kúpiť alebo nie. Deadline vychádza na 11. augusta.

TIP REDAKCIE
Smartfóny budú už čoskoro ešte výkonnejšie a úspornejšie. Snapdragon 8 Gen 1+ ponúkne zlepšenie v desiatkach %!

Česká firma chráni viac ako 435 miliónov užívateľov po celom svete

Aj napriek tomu, že Avast pôsobí ako celosvetová spoločnosť, sídlo má stále v Prahe, kde aj vznikla. Aktuálne poskytuje svoje služby viac ako 435 miliónom užívateľom po celom svete, pričom 16,5 milióna z nich má používať spoplatnené modely.

Čo sa týka zisku, antivírusu sa náramne darilo aj po vypuknutí pandémie COVID-19. Firma na svojich oficiálnych webových stránkach uvádza, že tržby v roku 2020 dosiahli čiastku 892,9 milióna dolárov, čo predstavuje 7,9-percentný organický rast (rast dosiahnutý pomocou vlastných zdrojov) a 2,3-percentný celkový rast.