Koľko by vás stála kúpa a údržba lietajúceho auta? Z tejto čiastky sa vám zatočí hlava

6 cifier.

Niet pochýb, že do budúcnosti automobilového priemyslu sa do veľkej miery začleňujú aj lietajúce autá. Kedysi bolo niečo také len predmetom bujnej fantázie vizionárov, dnes už dokonca máme prvé funkčné prototypy. Aj napriek tomu však ešte nejaký ten čas potrvá, kým sa tento nový typ automobilov dopracuje na trh ako komerčný produkt.

No keď ten čas príde, za koľko sa asi bude také lietajúce auto predávať a koľko bude stáť jeho každodenná údržba? Presne na túto otázku sa zamerala firma Pentagon Motor Group, ktorá už má aj výsledok. A áno, tá čiastka rozhodne nie je nízka.

Lietajúce autá môžeme vo väčšom objeme vídať od minulého roku. V tom čase Japonsko úspešne dokončilo svoj vôbec prvý let lietajúceho auta s človekom na palube. Ďalšieho úspešného testu sme sa dočkali nedávno, kedy Alauda Aeronautics Mk3 s 8 súpravami rotorov na 4 ramenách vzlietol do výšky 500 metrov a v priebehu 2,8 sekundy vyvinul rýchlosť 100 km/h. V tomto prípade však testovanie prebiehalo na diaľku, čiže bez pasažierov. Viac si o tejto téme môžete prečítať v samostatnom článku.

Pri pohľade na pokrok, ktorý bol v tomto smere v poslednom období zaznamenaný, možno predpokladať, že prvé lietajúce autá si bude možné zakúpiť už o dva roky. A možno to bude aj menej.

TIP REDAKCIE
Creality CR-10: Lepšiu 3D tlačiareň za túto cenu nezoženiete!

Do roku 2040 má mať hodnu 1,5 bilióna dolárov

Výhody lietajúcich automobilov vyzdvihol aj analytik pre letectvo pôsobiaci v medzinárodnej investičnej banke Morgan Stanley. Konkrétne uvádza, že môžu byť výhodné aj čo sa týka nákladov, aj čo sa týka času, predovšetkým v rámci cestovania na krátku až strednú vzdialenosť.

Nie je dokonca vylúčené ani to, že lietajúce autá zatienia spoločnosti zamerané na bežné automobily či aerolinky. Obecne analytici z Morgan Stanley predpokladajú, že hodnota tohto sektora bude do roku 2040 prevyšovať 1,5 bilióna dolárov.

AeroMobil

Koľko stojí údržba?

Otázkou je, koľko bude také niečo stáť a aké vysoké sú dodatočné ročné náklady, napríklad na palivo či parkovanie. Pentagon Motor Group má presnú čiastku. Je to 535 831 britských libier, čiže približne 625 831 eur.

Táto čiastka má zahŕňať cenu samotného vozidla, poistenie, leteckú licenciu, parkovanie či palivo. Medzi najdrahšie položky sa nepochybne zaraďuje práve poistenie, ktoré vraj môže ročne vychádzať až na 13 000 britských libier, čiže 15 186 eur.

Samozrejme, táto čiastka rozhodne nie je presná a taktiež zrejme nebude na všetkých trhoch rovnako vysoká. Ako-takú predstavu nám však ponúka – lietajúce auto skutočne nebude lacný špás.