Technologický svet prišil s desivým odhalením, ktoré tvrdí, že Google sleduje svojich používateľov ešte predtým, ako otvoria Android aplikáciu. Zdá sa, že používaním smartfónu s operačným systémom Android dávate gigantovi automaticky povolenie na to, aby vás sledoval.
Ako uvádza portál Mashable, používanie smartfónov sa spája so sledovaním, avšak používatelia si mylne myslia, že najskôr musia vykonať nejakú interakciu. Nedávna štúdia ale odhalila, že Google sleduje svojich používateľov ešte predtým, ako otvoria aplikáciu v systéme Android. D.J. Leith z Trinity Collage Dublin identifikoval najmenej 14 cookie súborov, sledovačov a identifikátorov zariadení. Tie sa vytvárajú a ukladajú na zariadeniach s Androidom takmer okamžite po nastavení.
Google sleduje používateľov Androidu
Problémom tohto odhalenia je tiež to, že podľa Leitha neexistuje spôsob, ako natrvalo zrušiť niektorý z týchto sledovacích prvkov. Používateľ Androidu tak musí byť zmierený s tým, že Google o ňom zbiera informácie a to aj v prípade, ak neinteraguje so žiadnou jeho konkrétnou aplikáciou. „Na ukladanie týchto súborov cookie a iných údajov sa nepožaduje ani nedáva žiadny súhlas, účely nie sú uvedené a neexistuje možnosť odmietnuť toto ukladanie údajov,“ uviedol Leith v štúdii. „Väčšina týchto údajov sa ukladá aj vtedy, keď je zariadenie po obnovení továrenských nastavení nečinné a používateľ nikdy neotvoril žiadne aplikácie Google, to znamená neboli nastavené ako odozva na služby, ktoré si používateľ výslovne vyžiadal,“ pokračuje výskumník.
Nepomôže ani obnovenie továrenských nastavení
Leith predpokladá, že dôvodom je proces prihlásenia na zariadeniach so systémom Android. Tento problém sa teda týka nielen smartfónov, ale napríklad aj tabletov. Pre používanie Androidu je nutné prihlásiť sa do svojho Google účtu a týmto prihlsáením sa automaticky prihlásite aj do každej Google aplikácie, ktorá je v zariadení už predinštalovaná. Napríklad Gmail, Google Kalendár, Google Mapy a podobne. Výskumník na zariadeniach s Androidom objavil aj ďalšie sporné sledovače. Napríklad Google Android ID. Leith tvrdí, že tento identifikátor zariadenia je vytvorený počas prvotného nastavenia a neodstráni sa ani v prípade, ak na zariadení zadáte obnovenie továrenských nastavení. Údaje o používateľovi teda prenáša spoločnosti Google, aj keď používateľ nie je prihlásený k svojmu Google účtu.
Android obsahuje minimálne 14 sledovačov
Leith vo svojej správe popísal aj ďalší 14 sledovačov, ktoré v systéme Android objavil. Vysvetlil, kde v systému sú uložené a ako fungujú. Jeho základným posolstvom je však to, že používateľ nemá kontrolu nad údajmi, ktoré sa zasielajú Googlu. Ako píše portál Mashable, Google bol nedávno kritizovaný pre svoje postupy v oblasti bezpečnosti a ochrany osobných údajov. Minulý mesiac napríklad spoločnosť nahnevala svojich používateľov tým, že do smartfónov s Androidom automaticky nainštalovala SafetyCore. Táto funkcia mala zvýšiť bezpečnosť filtrovaním citlivého obsahu. Google však nasadenie praktickej funkcie zmaril tým, že ju nainštaloval na zariadenia bez súhlasu používateľov. Navyše, používateľov presne neoboznámil s tým, čo je účelom funkcie a ako funguje.