Jediná príležitosť: Už zajtra nastane posledný superspln tohto roka!

Mesiac opäť naberie zlatistú až oranžovú farbu.

Ak ste fanúšikom nočnej oblohy a všetkých krás, ktoré ponúka, zaručene si nemôžete nechať újsť nadchádzajúcu udalosť. Na oblohe sa totiž už zajtra objaví úplne posledný superspln tohto roka, píše BGR.

Štvrtkovú nočnú oblohu rozžiari “jahodový mesiac”. Pochopiteľne, vidno bude len za predpokladu, ak bude obloha dostatočne jasná, čiže bezoblačná. Tento rok ide v poradí o tretí a zároveň posledný superspln, takže vám odporúčame túto príležitosť naplno využiť.

Zdroj: Francesco Ungaro (Pexels)

Mesiac počas supersplnu opäť naberie zlatistú až oranžovú farbu. Okrem toho sa bude zdať ešte väčší a jasnejší

Keďže je orbita mesiaca bližšie k Zemi než je zvykom, mesiac bude v splne vyzerať oveľa väčší a jasnejší. Avšak aj keď je všeobecne označovaný ako “jahodový mesiac”, nebude sfarbený dočervena. Rovnako ako pri posledných supersplnoch, mesiac v blízkosti horizontu naberie oranžovú až zlatú farbu, informuje NJ. Následne, keď sa dopracuje vyššie, bude jasne biely. Vyvrcholenie supersplnu je odhadované na 14:40 ET, čo vychádza na približne 20:40 nášho času. Samozrejme, úplne vidno ho bude až keď sa zotmie.

Superspln nastáva vtedy, keď je mesiac od Zeme vzdialený na menej ako 360 tisíc kilometrov. Ten, ktorý nás čaká zajtra, síce bude vzdialený 361 558 kilometrov, no na vesmírne pomery ide o skutočne malý rozdiel, takže vidno ho bude aj tak.

Ste aj vy nadšencom takýchto vesmírnych úkazov? Ak áno, rozhodne túto príležitosť neprepásnite. Tento rok sa vám už ďalšia nenaskytne.