Spoločnosť Xiaomi to dokázala! USA ju dočasne vymazali z čiernej listiny

Súd rozhodol.

Xiaomi v priebehu pomerne krátkej doby dokázalo niečo, o čom sa Huawei asi môže len snívať. Federálny súd na pôde Spojených štátov rozhodol, že čínsky výrobca elektroniky nepredstavuje hrozbu pre národnú bezpečnosť. O novinke informuje server RT.

Xiaomi sa na čiernu listinu spojených štátov zaradilo začiatkom tohto roku, teda počas posledných dní Trumpovej vlády. Toto rozhodnutie síce nereprezentovalo rovnaké sankcie, akým čelí napríklad Huawei, no aj napriek tomu by spoločnosti značne uškodili. Na pôde USA by totiž už naďalej nemohla získavať žiadne ďalšie investície.

Neskôr sme sa dozvedeli, že medzi motívmi za zaradením spoločnosti na zoznam je aj jej samotný CEO, Lei Jun. Ten mal totiž v Číne získať ocenenie späté so socializmom s “čínskymi charakteristikami”. Ďalej sa USA nemali pozdávať ani investície do pokročilých technológií, ako je 5G či umelá inteligencia.

xiaomi tit
qz.com

Xiaomi presvedčilo súd, dočasne bolo odstránené z čiernej listiny

Výrobca na Trumpov útok reagoval rýchlym protiútokom. Prepojenia na čínsku armádu silno popieral a rozhodnutie teraz už bývalého prezidenta označil za viac ako rozmarné. Xiaomi žiadalo súd, aby toto rozhodnutie deklarovalo za nezákonné a aby bolo jeho meno vyškrtnuté z čiernej listiny.

TIP REDAKCIE
Tesla má novinku: Výšku poistného vypočíta na základe správania počas jazdy

Všetko však dobre dopadlo. Federálny súd v Spojených štátov amerických rozhodol, že Xiaomi nie je prepojené s čínskou armádou, a teda nepredstavuje hrozbu pre národnú bezpečnosť. Odstránenie zo zoznamu je však len dočasné.

Porovnajte si ceny Xiaomi Mi 10T Pro u slovenských predajcov:

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať