Prečo USA zaradili Xiaomi na čiernu listinu? Dôvodom má byť aj šéf spoločnosti

Mal obdržať cenu odkazujúcu na socializmus.

Na čiernu listinu Spojených štátov amerických začiatkom tohto roka zavítala aj spoločnosť Xiaomi. Dôvod? Podľa Washingtonu mali k tomuto rozhodnutiu výrazne prispieť jej blízke vzťahy s čínskou armádou, píše Android Authority.

Pozícia Xiaomi na zozname zabraňuje investorom vložiť svoje peniaze do tejto spoločnosti. Nejde teda o taký závažný problém, ako trápi napríklad Huawei. No samozrejme, stále to problém je. A nie malý.

Jedným z dôvodov zaradenia spoločnosti na zoznam má byť CEO spoločnosti

Konkrétny dôvod, prečo sa čínsky výrobca ocitol na čiernej listine, nám Spojené štáty americké neponúkli. Až doposiaľ. Ministerstvo obrany poukazuje, že jednou z hlavných príčin je samotný CEO, Lei Jun.

Lei Jun, CEO Xiaomi
Generálny riaditeľ Xiaomi, Lei Jun

Jun mal totiž v Číne získať cenu spätú so socializmom s “čínskymi charakteristikami”. Túto cenu mal obdržať od čínskeho ministerstva priemyslu a informačných technológií v roku 2019. Vyznamenanie malo byť v tomto roku udelené až stovke čínskych výkonných vedúcich.

TIP REDAKCIE
RECENZIA Xiaomi Redmi 10: TOP telefón do 200 €. Bez debaty!

Ďalším bodom na zozname, ktorý mal prispieť k útoku proti spoločnosti, sú jej investície do pokročilých technológií, ako je 5G či umelá inteligencia.

Výrobca sa k čerstvo získaným informáciám doposiaľ nevyjadril. Konexie s čínskou armádou však vyvrátil už dávnejšie.

Porovnajte si aktuálne cenovky Xiaomi Mi 10T u slovenských predajcov:

Total
8
Zdieľaní
Total
8
Zdieľať