AKTUÁLNE: Trump zaradil Xiaomi na čiernu listinu. Vraj má prepojenie na čínsku armádu

Administratíva Donalda Trumpa, ktorý o pár dní skončí vo svojej prezidentskej funkcii, ešte stihla obohatiť takzvanú „čiernu“ listinu o nové subjekty.

Administratíva Donalda Trumpa, ktorý o pár dní skončí vo svojej prezidentskej funkcii, ešte stihla obohatiť takzvanú „čiernu“ listinu o nové subjekty. Medzi nimi figuruje aj obľúbený čínsky výrobca spotrebnej elektroniky Xiaomi, informuje The Verge.

O zaradení spoločnosti Xiaomi na čiernu listinu rizikových subjektov rozhodlo Ministerstvo obrany, nie Ministerstvo obchodu. To znamená, že Xiaomi nečelí rovnakým obmedzeniam ako napríklad Huawei.

Spoločnosť môže naďalej využívať Google služby, spolupracovať s americkými firmami, nakupovať komponenty od amerických firiem a podobne. Ministerstvo obrany považuje Xiaomi za spoločnosť, ktorá je prepojená s ozbrojenými silami komunistickej Číny.

Americké úrady nepopísali, čo presne bolo dôvodom zariadenia Xiaomi na zoznam nežiadúcich, resp. rizikových subjektov. Xiaomi sa na rozdiel od Huawei nezaoberá budovaním sietí či inej citlivej infraštruktúry. Zameriava sa na elektroniku, ktorá je určená bežným spotrebiteľom.

Mi 11 – najnovší vlajkový smartfón z dielne Xiaomi.

Na uvedenom zozname sa zväčša nachádzajú firmy, ktoré sa špecializujú na letectvo, telekomunikačný a chemický priemysel, stavbu lodí a ďalšie komplexnejšie odvetvia. Aký vplyv bude na spoločnosť rozhodnutie zaradiť ju na čiernu listinu? Príde o investície.

Stopka pre investorov

Administratíva Donalda Trumpa zakazuje americkým investorom podporovať firmy, ktoré sa nachádzajú na čiernej listine. Existujúcich investorov môže americká vláda prinútiť, aby svoje investície do takýchto firiem stiahli.

TIP REDAKCIE
Facebook v Európe chystá revolúciu: Vytvorí 10 000 pracovných miest, no čo presne plánuje?

Utrpieť tak môže, a zrejme aj utrpí, celková hodnota spoločnosti, ktorá pôsobí na akciovej burze v Hongkongu. Čínsky výrobca spotrebnej elektroniky vstúpil na burzu v polovici roka 2018.

Spoločnosť v stanovisku pre The Verge zareagovala na kroky americkej vlády. Uvádza, že v oblastiach, v ktorých vykonáva svoju činnosť, dodržiava všetky príslušné zákony a nariadenia. Odmieta tiež akékoľvek prepojenia s čínskou armádou.

Donald Trump ako prezident USA o pár dní skončí a nahradí ho novozvolený Joe Biden. Ten by si mohol posvietiť na doteraz uskutočnené rozhodnutia obmedzujúce vybrané zahraničné, najmä čínske firmy. Či však k nejakej zmene v tomto smere dôjde, nevedno.

Total
35
Zdieľaní
Total
35
Zdieľať