V Suezskom prieplave sa zasekla nákladná loď Ever Given. Globálnu ekonomiku to každú hodinu stojí 400 miliónov dolárov

6,66 milióna za minútu.

Suezský prieplav je kľúčovou obchodnou cestou prepájajúcou Áziu a Európu. Nákladné lode tadeto každý deň prevážajú dôležité tovary o hodnote, ktorá priemerne siaha až k 10-ciferným sumám. Je teda jasné, že ak by niečo túto cestu zablokovalo, vyšlo by to veľmi draho.

A to sa presne aj stalo. V Suezskom prieplave sa zasekla nákladná loď o veľkosti známej americkej budovy Empire State Building, píše Business Insider. Aké sú straty? Podľa Lloyd’s List loď každú hodinu stojí globálnu ekonomiku 400 miliónov dolárov. To je 6,66 milióna dolárov každú jednu minútu.

Zdroj: Pixabay (Pexels)

Loď nesie názov Ever Given a v prieplave je zaseknutá už od utorka. Lloyd’s List uvádza, že každý deň týmto prieplavom prejdú tovary o hodnote až 9,7 miliardy dolárov. V priemere. Z toho 5,1 miliardy má ísť na západ a 4,6 miliardy zase na východ.

TIP REDAKCIE
Nad Slovenskom je jedovatý oblak: SHMÚ hovorí o tom, čo nás čaká

Ever Given blokuje ďalšie lode. Straty sú a aj budú obrovské

Každý deň prejde prieplavom približne 93 nákladných lodí. Po aplikovaní jednoduchej matematiky zistíme, že Ever Given znemožnila postup takmer 300 ďalším lodiam. A keďže to vyzerá, že ešte nejaký ten čas ostane zaseknutá, môžeme očakávať, že sa straty vyšplhajú na oveľa vyššie hodnoty.

Total
27
Zdieľaní
Total
27
Zdieľať