Černobyľ na vlnách: Rusko spustilo prevádzku plávajúcej atómovej elektrárne

Kontroverzná plávajúca elektráreň Akademik Lomonosov odštartovala približne 5 000 kilometrov dlhú plavbu pozdĺž pobrežia na severe Ruska.

Kontroverzná plávajúca elektráreň Akademik Lomonosov odštartovala približne 5 000 kilometrov dlhú plavbu pozdĺž pobrežia na severe Ruska. Úloha jej dvoch atómových reaktorov spočíva v poskytovaní elektrickej energie pre obyvateľov odľahlých oblastí, tvrdí ruský gigant Rosatom.

Ide totiž o výrobcu a aj o prevádzkovateľa veľmi netradičnej elektrárne, ktorá má byť v prevádzke dlhých 40 rokov. Keďže funguje vďaka jadrovému palivu, jedna plná nádrž ju dokáže poháňať až 5 rokov, píše web RT.

O produkciu elektriny sa starajú dva atómové reaktory typu KLT-40S (ruské ľadoborce) s kombinovanou kapacitou 80 MW. Až 130 metrov dlhé plavidlo je preto zostrojené tak, aby dokázalo prežiť i potenciálny útok tsunami. V opačnom prípade by mohla veľmi rýchlo nastať situácia, ktorá by pripomínala rok 1986 v Černobyle.

5 000 km dlhá trasa
5 000 km dlhá trasa (via BBC)

Nukleárny Titanic

Akademik Lomonosov má na palube veľmi rádioaktívne palivo, preto je už dlhšie stredobodom pozornosti organizácie Greenpace, ktorá ju nazvala nukleárnym Titanicom.

TIP REDAKCIE
Prekvapivé výsledky: Android 11 nie je najrozšírenejšou verziou OS od Google

Aktivisti tvrdia, že elektráreň zvyšuje riziko znečistenia Arktídy. Keďže ju čaká plavba naprieč nehostinným prostredím, existuje tu šanca, že dôjde k poškodeniu plávajúcej infraštruktúry. Reaktory sú síce skonštruované tak, aby prežili i tsunami, no realita nás vždy niečím prekvapí.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať