Starship a odpojená časť Super Heavy

SpaceX čaká dôležitý okamih. Starship má pred sebou prvý test

Starship má pred sebou prvý test. Po zhotovení pohonného systému Starhopper prichádza rad na takmer kompletnú vesmíru loď.

Starship má pred sebou prvý test. Po zhotovení pohonného systému Starhopper prichádza rad na takmer kompletnú vesmíru loď. Takmer preto, lebo by jej mal chýbať sekundárny pohon Super Heavy.

Testovanie bude podľa dostupných informácií zahŕňať iba primárny pohon. Prototyp lode vďaka nemu vyletí do výšky 20 kilometrov, po čom začne prebiehať návrat a následne pristátie.

SpaceX plánuje použiť takzvanú propulzívnu techniku, aby tak neprišla o príliš veľa peňazí. Vďaka nej môže už použitú raketu obnoviť a opäť použiť.

Plány vesmírnej firmy Elona Muska prezradili odhalené dokumenty od americkej komisie FCC, ktoré si ako prvý všimol web BusinessInsider. Únik bol však neskôr i oficiálne potvrdený.

Starship
Starship

Testovanie prototypu Starship by malo prebehnúť niekedy začiatkom nadchádzajúceho mesiaca, a to na území južného Texasu.

3-fázový vývoj

Dokumenty od FCC nám zároveň prezradili i to, že vývoj Starship pozostáva z troch kľúčových fáz. Prvá by už mala byť hotová, druhá a tretia SpaceX ešte len čakajú. Proces potrvá ešte dva až tri roky.

TIP REDAKCIE
Google chystá Pixel 6a, bude o niečo menší a lacnejší

Vesmírna loď Starship vzniká preto, aby nás jedného dňa zobrala na Mesiac aj Mars. Elon Musk chce na červenej planéte s jej pomocou vybudovať ľudskú kolóniu, takže mu nezostávalo nič iné, ako ju vybaviť technikou, ktorá dokáže so sebou zobrať až 150 ton nákladu. Kvôli tomu vznikol pokročilý raketový motor Raptor.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať