fairphone 2

Fairphone 2 z roku 2015 dostáva aktualizáciu na Android 9

Prekvapenie.

Smartfóny Fairphone nie sú ani zďaleka také populárne ako produkty výrobcov Apple, Samsung, Xiaomi a ďalších. Sú ale zaujímavé a dá sa povedať, že aj jedinečné. Spoločnosť smartfóny tejto značky vyrába od roku 2013.

Smartfóny Fairphone sú navrhnuté tak, aby sa dali ľahko opraviť. Modulárna konštrukcia zabezpečuje ľahký prístup ku komponentom, ktoré je možné v prípade potreby jednoducho vymeniť za nové.

Spoločnosť sa zároveň snaží, aby mala produkcia smartfónov Fairphone čo možno najmenší menší vplyv na životné prostredie. Výrobca nechce, aby ste si každý rok kúpili nový smartfón. Skôr naopak. Chce, aby vám vydržal čo najdlhšie.

Ako vieme, vo svete Android smartfónov nie je softvérová podpora kvôli fragmentácii taká príkladná ako v prípade konkurenčnej platformy iOS. Nie je vôbec zvykom, aby 5 rokov starý Android smartfón dostal aktualizáciu na novšiu verziu systému.

Že existujú výnimky, dokazuje Fairphone 2, ktorý bol predstavený v roku 2015. Vtedajšia novinka prišla na trh s operačným systémom Android 5. Neskôr dostala aktualizáciu na Android 6 a následne na Android 7.1.

TIP REDAKCIE
Japonsko sa konečne lúči s disketami. Ich výroba bola ukončená ešte pred 10 rokmi
Fairphone 2
Fairphone 2

Teraz výrobca vo svojom blogu informuje, že pre smartfón Fairphone 2 pripravil aktualizáciu na Android 9. Podľa spoločnosti nebola príprava takejto aktualizácie vôbec jednoduchá. Systém musel prejsť cez 477 000 testov spoločnosti Google, aby mohol byť certifikovaný pre používanie obchodu Play.

Áno, Android 9 je relatívne starým systémom. Dnes tu máme Android 11 a Google medzičasom stihol vydať aj dva vývojárske náhľady novej verzie Android 12. Vzhľadom na hardvérovú výbavu je ale aj takáto aktualizácia rozhodne vítaná.

Smartfón poháňa čipset Snapdragon 801, 2 GB operačná pamäť typu LPDDR3 alebo 32 GB úložisko triedy eMMC5. Na dnešné pomery malá 5-palcová obrazovka disponuje rozlíšením 1080×1920 pixelov.

Spoločnosť Fairphone v súčasnosti predáva dva smartfóny – Fairphone 3 a Fairphone 3+. Oba majú čipset Snapdragon 632, 4 GB RAM, 64 GB úložisko a 3060 mAh batériu. Predávajú sa za 399 eur, respektíve 439 eur v prípade verzie „+“.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať