Starship

SpaceX pripravuje loď Starship na skúšobný let vo výške 15 kilometrov

Obria kozmická loď SN8, ktorú spoločnosť SpaceX vyvíja od roku 2016, čaká prvý skúšobný let vo väčšej výške. Loď Starship (SN8) vychádza z konceptu BFR.

Obria kozmická loď SN8, ktorú spoločnosť SpaceX vyvíja od roku 2016, čaká skúšobný let vo väčšej výške. Loď Starship (SN8) vychádza z konceptu BFR, je vysoká 122 metrov, má priemer 9 metrov a na nízku obežnú dráhu Zeme by mala dokázať vyniesť náklad s hmotnosťou až 100 ton.

Kozmický systém Starship sa skladá z dvoch stupňov. Prvý stupeň, nazvaný Super Heavy, má za úlohu vyniesť loď na obežnú dráhu a následne sa vrátiť späť na Zem, kde pristane na vopred určenom mieste. Teda rovnako ako súčasné nosné rakety Falcon 9.

Druhý stupeň tvorí samotná kozmická loď Starship, ktorá je rovnako opakovane použiteľná a schopná pristáť aj na povrchoch s atmosférou či bez nej, napríklad na Mesiaci. Prvý stupeň rakety bude poháňať 30 motorov Raptor spaľujúcich zmes kvapalného metánu a kyslíku.

Druhý stupeň rakety bude vybavený 6 motormi Raptor – 3 pre pohon v atmosfére a 3 pre let vo vákuu.

Foto: nasaspaceflight.com

Prototyp lode Starship SN8 prešiel tento utorok už štvrtou úspešnou statickou skúškou motorov Raptor, čo inžinierom otvorilo cestu k ďalšej fáze testovania. Budúci týždeň by mal prebehnúť skúšobný let vo výške 15 kilometrov, ako informoval sám Elon Musk na sociálnej sieti Twitter.

TIP REDAKCIE
AKTUÁLNE: Facebook chce zmeniť názov spoločnosti, vieme, čo je za tým!

Engadget uvádza, že testovací let by sa mohol uskutočniť už 30. novembra, čo vyplýva z upozornenia pre obyvateľov žijúcich v oblasti, kde sa má let uskutočniť. Loď je vyrobená z vysoko kvalitnej nehrdzavejúcej ocele, na prvý pohľad pripomína gigantickú vodnú nádrž.

Pôvodne mala byť loď vyrobená z uhlíkových kompozitov. V prospech ocele ale rozhodli výrazne nižšie náklady na výrobu či vhodné vlastnosti prejavujúce sa pri nízkych a vysokých teplotách.

SpaceX bude skúšobný let prototypu Starship pravdepodobne vysielať naživo na svojich sociálnych sieťach a YouTube. Počkať si ale ešte musíme na stanovenie presného dátumu a času konania. Elon Musk úspešné pristátie prvého stupňa odhaduje na 30 %. Je tak dosť pravdepodobné, že dôjde k havárii.

Total
13
Zdieľaní
Total
13
Zdieľať