Loď Starship spoločnosti SpaceX odštartuje už o chvíľu. Sledujte skúšobný let naživo!

Spoločnosť SpaceX sa posledné dni pripravovala na skúšobný let prototypu vesmírnej lode Starship (SN8). Nadrozmerný koráb z ocele už stojí na plošine a čaká na štart.

Spoločnosť SpaceX sa posledné dni pripravovala na skúšobný let prototypu vesmírnej lode Starship (SN8). Nadrozmerný koráb z ocele už stojí na plošine a čaká na štart.

Loď Starship mala pôvodne absolvovať skúšobný let do výšky 15 kilometrov. Medzičasom došlo k úprave testovacieho programu, v rámci ktorého loď poletí do výšky 12,5 kilometra.

Loď Starship takto vysoko nikdy neletela. Doterajšie skúšky loď vyniesli len do výšky niekoľkých desiatok metrov, maximálne do výšky 150 metrov. Keďže pôjde o prvý takýto let, existuje šanca, že sa niečo pokazí.

Skúšobný let nie je zaujímavý len kvôli plánovanej výške. Vôbec po prvýkrát budú v prevádzke tri motory Raptor spaľujúce zmes kvapalného metánu a kyslíku súčasne.

Starship
Loď Starship je pripravená na štart. Foto: Elon Musk

Okrem toho sa loď Starship pokúsi o pristávací manéver v štýle nosičov Falcon 9, ktoré zvyknú autonómne pristávať na súši alebo na plošine plávajúcej v oceáne.

TIP REDAKCIE
Najlepšia 3D tlačiareň za 200 €: Creality 3D CR-6 SE Pro je špičková!

Starship odštartuje z plošiny situovanej v americkom Texase dnes o 17. hodine. Pôvodne sa mal let uskutočniť skôr, už o 15. hodine. Stále existuje šanca, že sa skúšobný let neuskutoční. Poveternostné podmienky musia byť v čase štartu ideálne.

Ak chcete dianie sledovať naživo, nalaďte si hodín živý prenos, ktorý vám sprostredkuje video nižšie.

Aktualizované 9.12.2020: 2. pokus skúšobného letu je naplánovaný na 22:00. Jeho pribeh môžete sledovať na videu nižšie.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať