shareit

Aplikácia SHAREit nemusí byť bezpečná, zistili experti

SHAREit je populárnou aplikáciou pre zdieľanie súborov, ktorá má podľa záznamov v obchode Play na konte viac ako 1 miliardu stiahnutí. Softvérová spoločnosť Trend Micro teraz upozorňuje, že obsahuje niekoľko zraniteľností.

SHAREit je podľa odborníkov spoločnosti Trend Micro z hľadiska digitálnej bezpečnosti deravá. Potenciálni útočníci by mohli slabé miesta aplikácie využiť na distribúciu škodlivého kódu.

Oprávnenia a nastavenia aplikácie SHAREit teoreticky umožňujú útočníkom manipulovať s obsahom zariadenia, inštalovať aplikácie tretích strán alebo nahrádzať legitímne, už nainštalované aplikácie ich falošnými kópiami. Všetko bez toho, aby o tom používateľ vedel.

shareit
Foto: Google Play

Experti na existujúce problémy aplikácie upozornili jej vývojárov pred 3 mesiacmi. Odpoveď alebo spätnú väzbu však nedostali. Preto sa rozhodli svoje zistenia zverejniť. Taktiež ich zdieľali so spoločnosťou Google, ktorá môže zasiahnuť tak, že aplikáciu odstráni z Obchodu Play. Zatiaľ sa tak ale neudialo.

Naposledy Google z obchodu Play vyprevadil aplikáciu Barcode Scanner, ktorú jej tvorcovia v poslednej decembrovej aktualizácii „obohatili“ o adware. Ide o typ škodlivého kódu, ktorý na cieľovom zariadení automaticky spúšťa reklamy, často v agresívnej forme a na rôznych miestach.

TIP REDAKCIE
Google odhalil podrobnosti čipsetu Tensor: S čím presne máme tú česť?

Trend Micro vo svojej správe podrobne opisuje všetky chyby, ktoré sa podarilo identifikovať. SHAREit našťastie nie je jedinou aplikáciou, ktorá vám pomôže so zdieľaním súborov medzi Android zariadeniami.

Je vhodné radšej siahnuť po alternatíve. Minimálne do času, kým jej vývojári chyby v zabezpečení neopravia. Ideálne je použiť funkciu Zdieľanie nablízku, resp. Zdieľanie v okolí (TU), ktorá je priamou súčasťou operačného systému Android (verzia 6.0 a vyššia).

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať