POZOR: Máte nainštalovanú túto aplikáciu? Obsahuje škodlivý kód!

10 miliónov stiahnutí.

Bezpečnostní experti zo spoločnosti Malwarebytes upozorňujú na nebezpečnú aplikáciu, ktorú Google už stihol odstrániť z obchodu Play. Používatelia ju však môžu mať nainštalovanú vo svojich smartfónoch.

Predmetná aplikácia sa nazýva Barcode Scanner (balík com.qrcodescanner.barcodescanner). Ide o jednoduchú aplikáciu, ktorá používateľom umožňovala čítať čiarové a QR kódy, ako vyplýva aj z jej názvu.

Malwarebytes zistil, že do decembra minulého roka bolo s aplikáciou všetko v poriadku. Potom ju jej autori aktualizovali, prostredníctvom čoho do nej pridali škodlivý kód. Experti uvádzajú, že si tvorcovia dali záležať na tom, aby sa škodlivý kód nedal ľahko odhaliť.

Dokázali tak prekabátiť aj nástroj Google Play Protect, ktorého úlohou je práve odhaľovanie a blokovanie nebezpečných aplikácií a hier. Zrakom výskumníkov z oblasti digitálnej bezpečnosti ale aplikácia našťastie neunikla.

Barcode Scanner
Aplikácia Barcode Scanner

Nová verzia aplikácie bola podpísaná rovnakým digitálnym kľúčom ako jej predchádzajúce verzie, čo znamená, že pochádza od rovnakého vývojára LavaBird LTD.

TIP REDAKCIE
Švédsko žiada EÚ, aby zakázala ťažbu kryptomien: Odvoláva sa na životné prostredie

Čo škodlivý kód v aplikácii Barcode Scanner vyvádza? Osobné údaje pravdepodobne nekradne, používateľov ale bombarduje spŕškou reklám s automatickým presmerovaním na rozličné pochybné webové stránky.

Pokiaľ máte aplikáciu Barcode Scanner vo svojom smartfóne nainštalovanú, čo najskôr ju odinštalujte. Podľa pôvodných záznamov z obchodu Google Play mala aplikácia na konte cez 10 miliónov stiahnutí.

Total
5
Zdieľaní
Total
5
Zdieľať