Zdieľanie nablízku: Google sprístupnil rýchly prenos súborov medzi Android zariadeniami

Operačný systém Android nikdy nedisponoval poriadnou funkciou pre rýchle, univerzálne a jednoduché prenášanie súborov medzi dvoma blízkymi zariadeniami.

Operačný systém Android nikdy nedisponoval poriadnou funkciou pre rýchle, univerzálne a jednoduché prenášanie súborov medzi dvoma blízkymi zariadeniami. Tá prichádza až teraz.

V minulosti bola na Android zariadeniach dostupná funkcia Android Beam. Pre zdieľanie súborov bolo nutné spojiť dva smartfóny cez NFC, čím sa aktivoval prenos údajov prostredníctvom WiFi alebo Bluetooth. Funkcia však medzičasom zastarala.

Ak ste Android Beam niekedy používali, viete, že prenos údajov často prebiehal pomaly a niekedy sa potrebné spojenie medzi zariadeniami (napr. rôznych výrobcov) ani nepodarilo nadviazať.

Teraz tu je však novinka Nearby ShareZdieľanie nablízku/Zdieľanie v okolí, ktorú môžeme, s istým nadhľadom, označiť ako AirDrop pre Android. Rýchle zdieľanie je už dostupné pre všetky smartfóny a tablety s operačným systémom Android 6.0 a novším, informuje XDA.

Funkcia sa v zariadeniach objaví po aktualizácii služieb Google Play. Pokiaľ ju vo svojom smartfóne nevidíte, skontrolujte si dostupnosť aktualizácie v obchode Play.

Zdieľanie nablízku

Zdieľanie nablízku funguje jednoducho. Stačí vybrať fotografiu z galérie, dokument z úložiska, internetový odkaz, alebo akýkoľvek iný súbor a zvoliť „Zdieľať“.

Z ponuky možností vyberiete „Zdieľanie nablízku“, zvolíte zobrazené zariadenie, ktoré smartfón vyhľadal (napr. vášho kolegu) a počkáte, kým druhá strana potvrdí prijatie obsahu.

Nadviazanie vzájomného spojenia zariadení je podmienené niekoľkými náležitosťami. V prvom rade musíte mať zapnutý Bluetooth, WiFi a lokalizáciu. Obe zaradenia musia byť navyše odomknuté.

TIP REDAKCIE
Spotify vyhovelo Adele a vyplo náhodné prehrávanie skladieb v albumoch

Pred spustením zdieľania vás na to systém upozorní, pokiaľ jedna z podmienok nie je splnená. Až potom začne smartfón vyhľadávať zariadenia vo vašej blízkosti. Po úspešnom vyhľadaní a zvolení zariadenia z vášho okolia dostane druhá strana upozornenie, že s ňou chce niekto zdieľať obsah.

Prijatie súborov môže potvrdiť, alebo odmietnuť. Zdieľanie nikdy neprebehne bez výslovného súhlasu adresáta. Po potvrdení prijatia začne prenos súborov prebiehať cez Bluetooth, Bluetooth LE, WebRTC alebo cez priame WiFi spojenie.

Pre vzájomný prenos súborov teda nie je potrebné internetové pripojenie. Služba ho však môže využívať pri malých súboroch, čo sa dá zakázať v jej nastaveniach. Otvorte nastavenia smartfónu, prejdite na „Google“, ďalej na „Pripojenia zariadení“ a „Zdieľanie nablízku“.

Na hlavnej obrazovke uvidíte niekoľko nastavení. Môžete zmeniť názov svojho zariadenia, viditeľnosť (všetky, vybrané alebo žiadne kontakty) a spotrebu dát (mobilné, WiFi alebo bez internetu).

Kompatibilita s inými platformami

Zdieľanie nablízku má byť univerzálnou funkciou. Časom si porozumie aj s počítačmi s Chrome OS (tzv. Chromebooky) a s internetovým prehliadačom Chrome. To znamená, že súbory dokážete preniesť zo smartfónu aj do svojho počítača.

Google zatiaľ neoznámil, kedy funkciu oficiálne sprístupní aj pre prehliadač Chrome. Snáď na ňu nebudeme musieť čakať dlho.

Total
40
Zdieľaní
Total
40
Zdieľať