Stabilná verzia HarmonyOS príde do prvého Huawei smartfónu už v apríli

Mate X2.

Ešte v septembri minulého roka Huawei potvrdil, že jeho operačný systém HarmonyOS bude dostupný aj pre smartfóny. Krátko na to dokonca predstavil prvú testovaciu verziu, avšak len pre vývojárov.

Vývoj však od tej doby výrazne pokročil, a tak Huawei prichádza s radostnou novinkou – stabilná verzia HarmonyOS ako alternatíva k Androidu bude prvýkrát dostupná už o necelé dva mesiace. Spočiatku sa však má novinka týkať len vlajkových lodí, píše Gizmochina.

HarmonyOS medzi prvými získa Mate X2

Stabilná verzia operačného systému bude dostupná v apríli, pričom medzi prvými ju získa čerstvo predstavený skladací Mate X2. Dovtedy bude zariadenie fungovať na rozhraní EMUI 11, ktoré je postavené na Android 10. Ďalšími smartfónmi, ktoré získajú tento operačný systém, by mali byť zatiaľ nepredstavené modely z radu Huawei P50.

Huawei ponúka HarmonyOS ako riadnu alternatívu pre operačný systém Android. Ide o jeden z hlavných spôsobov, ako sa osamostatniť a tým pádom konečne “uniknúť” sankciám zo strany Spojených štátov amerických. Služby vo forme GMS už teraz nahrádzajú HMS zastrešené obchodom AppGallery, ktorý sa stále rozrastá. V roku 2020 sa mal pýšiť až 500 miliónmi aktívnych mesačných užívateľov.

HarmonyOS
Prvú verziu HarmonyOS Huawei predstavil vlani v auguste na HDC 2019. Foto: Engadget

Ako už bolo naznačené vyššie, HarmonyOS neslúži len pre smartfóny. Čínsky výrobca navrhol svoj systém aj pre IoT zariadenia, vrátane inteligentných televízorov.

Už o dva mesiace sa teda systém konečne dostane do prvých smartfónov. Žiaľ, podrobný časový rozvrh, kedy by sa ho kompatibilné modely mali dočkať, nemáme. Očakáva sa však, že najskôr dorazí do Mate X2, následne do modelov z radu P, neskôr Mate a napokon aj Nova.

Veríme, že sa k nám podrobnejšie informácie dopracujú už čoskoro.