Huawei plánuje zdieľať HarmonyOS s ostatnými výrobcami

Spoločnosť je otvorená možnosti zdieľania operačného systému s inými výrobcami, konkrétne tými, ktorí majú problém dostať sa k licencii na používanie GMS.

Sankcie zo strany Spojených štátov amerických viac-menej prinútili Huawei presedlať na svoj vlastný softvér. Reč samozrejme nie je len o službách, ale aj operačnom systéme.

Huawei bleskovou rýchlosťou vyvinul a pretlačil na trh svoj vlastný operačný systém – HarmonyOS. V polovici decembra sprístupnil prvú beta verziu určenú pre vývojárov. Bežní užívatelia si ho budú môcť na vlastnej koži vyskúšať v priebehu najbližších mesiacov.

Špekuluje sa, že prvým smartfónom, ktorý debutuje s HarmonyOS na palube, bude Huawei P50. Smartfón má byť predstavený v prvom štvrťroku.

Zaujímavý nápad

Ešte pred sprístupnením HarmonyOS pre širokú verejnosť však Richard Yu, šéf Huawei, prichádza so zaujímavou novinkou.

Ako informuje server NoypiGeeks, Yu naznačil, že spoločnosť je otvorená možnosti zdieľania operačného systému s inými výrobcami, konkrétne tými, ktorí majú problém dostať sa k licencii na používanie GMS, resp. služieb Google.

Huawei má v každom smere vlastné alternatívy. Nakoľko jeho nové zariadenia nemajú prístup k službám Google, musí sa spoliehať na vlastné služby v podobe HMS (Huawei Mobile Services).

Všetky dostupné aplikácie pre smartfóny Huawei je možné nájsť v obchode AppGallery, ktorý toho síce zatiaľ neponúka veľa, no treba poznamenať, že sa stále rozrastá. Jednoducho, chce to čas.

TIP REDAKCIE
Nad Slovenskom je jedovatý oblak: SHMÚ hovorí o tom, čo nás čaká

Ľudia sú však veľmi vynaliezaví, a teda existujú spôsoby, akými možno obľúbené aplikácie, napríklad Messenger či Instagram, dostať do smartfónov Huawei aj napriek tomu, že im chýba Google Play Store. Reč je o alternatívnych obchodoch s aplikáciami. Treba však poznamenať, že takéto riešenie spadá skôr do šedej zóny, a teda nemusí byť úplne bezpečné.

Čo z toho bude mať Huawei?

Vráťme sa však späť k pôvodnej téme. Kľúčovou otázkou je, čo Huawei získa zdieľaním svojho operačného systému s ostatnými výrobcami.

Ak sa tento plán premietne do skutočnosti, a teda Huawei sprístupní HarmonyOS pre iných výrobcov, môžeme očakávať, že sa operačný systém objaví na oveľa väčšom počte zariadení. A čím viac zariadení, tým viac vývojárov, čím viac vývojárov, tým viac aplikácií.

Všetko je však zatiaľ len v štádiu plánovania, nakoľko HarmonyOS ešte nie je dostupný pre všetkých.

Total
0
Zdieľaní
Total
0
Zdieľať