Microsoft chce údajne kúpiť celý TikTok, nie iba jeho americkú časť

Spoločnosť Microsoft začiatkom augusta potvrdila, že má záujem kúpiť časť sociálnej siete TikTok. O prevzatí rokuje so súčasným vlastníkom aplikácie, čínskou spoločnosťou ByteDance.

Spoločnosť Microsoft začiatkom augusta potvrdila, že má záujem kúpiť časť sociálnej siete TikTok. O prevzatí rokuje so súčasným vlastníkom aplikácie, čínskou spoločnosťou ByteDance.

Microsoft chcel pôvodne prevziať TikTok a jeho aktivity s pôsobnosťou v USA, Kanade, Austrálii a na Novom Zélande. Ako sa rokovania vyvíjajú nie je známe. Softvérový gigant má v pláne oznámiť až definitívny výsledok rokovaní, k čomu by malo dôjsť do 15. septembra 2020.

Správa Financial Times, na ktorú upozornil Engadget, však tvrdí, že Microsoft má nakoniec záujem prevziať celý TikTok. Samozrejme s výnimkou toho, ktorý je prevádzkovaný v Číne.

ByteDance prevádzkuje na domácom trhu aplikáciu Douyin, ktorá je v podstate rovnaká ako TikTok, len má iný názov a podlieha prísnej cenzúre čínskej vlády.

Ak by Microsoft skutočne kúpil celý TikTok, nemusel by riešiť technické problémy s oddelením časti prevzatej aplikácie od tých, ktoré by nevlastnil. Používatelia TikTok-u z jednej krajiny, napr. z Austrálie, by mohli tým pádom aplikáciu pohodlne používať aj v inej krajine, napr. v Nemecku.

Foto: pikist.com

Súčasťou novej dohody má byť aj prechodné obdobie, ktoré by trvalo jeden rok. Microsoft totižto musí po prípadnej akvizícii zabezpečiť technické prevzatie aplikácie z rúk spoločnosti ByteDance.

TIP REDAKCIE
Sony chce žalovať firmu, ktorá predáva bočné kryty na PlayStation 5

Osobné údaje používateľov, ktoré sú uložené na serveroch v Číne, by odstránil. Zároveň by vytvoril infraštruktúru a úložiská pre dáta, ktoré by sídlili na americkej pôde. Microsoft by okrem toho vylepšil transparentnosť, digitálnu bezpečnosť a stanovil nové podmienky a pravidlá používania.

Jeden rok by mal stačiť na to, aby z TikTok-u postupne zmizli akékoľvek prepojenia a technológie čínskeho vlastníka ByteDance. Zdroje Financial Times sa však domnievajú, že 12-mesačné prechodné obdobie nebude stačiť na vykonanie všetkých potrebných úkonov spojených s prevzatím aplikácie.

Do hry o TikTok vstupuje ešte jeden element. Volá sa Donald Trump. Americký prezident sa už vyjadril, že TikTok zakáže. Ak by ale Microsoft rokovania dotiahol do úspešného konca a aplikáciu by kúpil, Donald Trump od plánovaného zákazu upustí. TikTok teda buď v Amerike skončí, alebo ho bude prevádzkovať Microsoft z pozície úplného vlastníka.

Stále neexistuje žiadna záruka, že akvizícia prebehne. Počať si musíme na finálny výsledok rokovaní.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať