Marc Levoy

Opustil Google a prešiel do Adobe. Marc Levoy vyvinul kľúčové funkcie smartfónov Pixel

Smartfóny Google Pixel poskytujú svojim používateľom vynikajúce fotografické schopnosti aj napriek tomu, že nie sú osadené hneď tromi alebo štyrmi veľkými snímačmi obrazu s extra vysokými rozlíšeniami.

Smartfóny Google Pixel poskytujú svojim používateľom vynikajúce fotografické schopnosti aj napriek tomu, že nie sú osadené hneď tromi alebo štyrmi veľkými snímačmi obrazu s extra vysokými rozlíšeniami.

Napríklad Google Pixel 4 XL má v len dva hlavné snímače obrazu s veľkosťou 1/2.55″ a 1/3.6″, ktoré disponujú 12,2 Mpx a 16 Mpx rozlíšením. Napríklad v porovnaní s masívnym foto hardvérom smartfónu Huawei Mate 30 Pro vyzerá takáto zostava skromne.

Fotoaparát smartfónov Google Pixel však ťaží z prepracovaných softvérových algoritmov, ktoré dokážu zo zaznamenaných dát vytvoriť vskutku pôsobivé snímky. Vidieť to je hlavne pri použití špeciálnych režimov ako HDR+Portrait Mode a v neposlednom rade Night Sight, ktorý v situáciách s nedostatočným osvetlením doslova čaruje.

Google
Marc Levoy počas prezentácie na konferencii Google I/O.

Výkonný softvér vytvoril tím expertov, ktorý viedol vedec a inžinier Marc Levoy. Práve ten má asi najväčšiu zásluhu na tom, ako smartfóny Google Pixel fotia. V práci na fotografických schopnostiach smartfónov Google Pixel ale pokračovať nebude.

The Verge informuje, že Marc Levoy zakotvil v Adobe. Spoločnosť túto informáciu potvrdila. Z profilu na profesnej sieti LinkedIn vyplýva, že Marc Levoy opustil spoločnosť Google ešte v marci. V Googli čiastočne pôsobil od roku 2011, na plný úväzok od roku 2014.

Marc Levoy sa bude technológiám takzvanej výpočtovej fotografie venovať aj naďalej. Podľa Adobe zúročí svoje znalosti a skúsenosti pri vývoji koncepcie „univerzálnej aplikácie pre fotoaparáty”.

TIP REDAKCIE
Sony chystá súpera pre Xbox Game Pass, nové predplatné spustí na jar

Čo presne to znamená, spoločnosť Adobe pre portál The Verge nespresnila. Okrem toho bude Marc Levoy spolupracovať aj na projektoch Photoshop Camera, Adobe Research a Sensei AI.

Výsledkom jeho práce by mohla byť napríklad výkonná aplikácia tretej strany, ktorú by si mohol stiahnuť každý používateľ smartfónu bažiaci po krajších fotkách. Zmysel tiež môže mať práca na rozvoji aplikácie Photoshop Camera, ktorá bola do obchodov s aplikáciami uvedená len nedávno.

Aplikácia ponúka prekvapivo dobré automatické upravovanie fotografií prostredníctvom strojového učenia. Obsahuje tiež rôzne kreatívne filtre a efekty, ktoré dodajú snímkam jedinečný vzhľad.

Výborné tiež je, že aplikácia Photoshop Camera ponúka priamy prístup k obsahu v službe Google Fotky. Nahrávanie a upravovanie fotiek je tak jednoduché a takmer okamžité. Kto však chce, môže fotky v aplikácii upravovať aj manuálne prostredníctvom základnej sady nástrojov (tiene, svetlá, kontrast, farebnosť a podobne).

Marc Levoy určite spraví všetko preto, aby posunul celé odvetvie zase o niečo vpred. Na výsledky jeho práce si radi počkáme.

Total
7
Zdieľaní
Total
7
Zdieľať