RECENZIA Huawei Mate 30 Pro: Úžasný hardvér, ktorý zatieni skromnejší výber aplikácií

Huawei Mate 30 Pro je fantastické zariadenie, ktoré brzdí softvérová vybavenosť. Dá sa na to zvyknúť? Testovali sme ho niekoľko týždňov.

Huawei Mate 30 Pro má svoju svetovú premiéru dávno za sebou, čo však neplatí o premiére na slovenskom trhu. U nás ho začal výrobca predávať len vo februári tohto roka.

Huawei Mate 30 Pro bol prvým top modelom výrobcu, ktorý neobsahoval aplikácie a služby spoločnosti Google. Doteraz pevnú súčasť operačného systému Android postrádajú aj nové vlajkové lode P40 a P40 Pro.

Ide tzv. AG smartfóny, čiže AppGallery, čo odkazuje na dvorný aplikačný obchod Huawei. Model Mate 30 Pro som používal niekoľko týždňov, a to ako človek, ktorý je silne previazaný so službami od Google.

Zistil som, že Mate 30 Pro je špičkovým vlajkovým smartfónom s vynikajúcim fotoaparátom, ktorý sa dá používať aj bez aplikácií a služieb Google. Má to však pár úskalí, ktoré budú závisieť od nárokov konkrétneho používateľa. 

Huawei Mate 30 Pro – špecifikácia

  • 158,1 x 73,1 x 8,8 mm, 198 gramov
  • Odolnosť IP68, konštrukcia z hliníka, sklo Gorilla Glass 6 (obe strany)
  • OLED displej, uhlopriečka 6,53″, rozlíšenie 1176 x 2400 pixelov, pomer strán 18,5:9, HDR10
  • 7nm octa-core Hisilicon Kirin 990, GPU Mali-G76 MP16
  • 256 GB úložisko UFS 3.0 + nanoSD do 256 GB, 8 GB RAM
  • 1/1.7″ 40 Mpx snímač s f/1.7, OIS a PDAF zaostrovaním, 1/1.54″ 40 Mpx ultra široký fotoaparát s f/1.8 a PDAF zaostrovaním, 1/4.0″ 8 Mpx fotoaparát s 3x optickým priblížením, f/2.4 a OIS, TOF 3D senzor hĺbky
  • 1/2.8″ 32 Mpx selfie so svetelnosťou f/2.0 a HDR režimom
  • 4500 mAh batéria, 40W rýchle nabíjanie, 27W bezdrôtové nabíjanie, reverzné nabíjanie
  • OS Android 10 s EMUI 10 bez služieb Google
  • Dual SIM (hybrid), Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.1, snímač odtlačkov pod displejom, A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NFC, A2DP, aptX HD, 32-bit/384kHz audio

Huawei Mate 30 Pro: Prvotriedna konštrukcia a dizajn

Huawei Mate 30 Pro vyzerá naživo lepšie ako na prezentačných fotografiách a vizualizáciách. Po konštrukčnej a dizajnovej stránke ide o špičku – jeden z najlepších, ak nie najlepší smartfón, aký som kedy používal. 

Pevné jednoliate telo je takmer dokonalým kvádrom s hrúbkou 8,8 milimetra a váhou 198 gramov. Spodná a horná hrana je zbrúsená tak, že na ňu dokážete smartfón postaviť. Hlavným prvkom prednej strany je pochopiteľne displej, ktorý je výnimočný tým, že sú jeho postranné okraje zakrivené takmer v 90-stupňovom uhle

huawei mate 30 Pro

Aj keď má takéto prevedenie svoje muchy, musím priznať, že sa mi jednoducho páči. Smartfón vyzerá tak, akoby nemal žiadne bočné rámiky a perfektne sa drží v ruke, keďže získal užší a vyšší profil.

Čisté línie narúša, v dobrom slova zmysle, len jedno jediné tlačidlo. Nachádza sa na pravom boku v ideálnej výške, má perfektnú odozvu a je tradične odlíšené červenou farbou. Tlačidlá pre ovládanie hlasitosti dostali padáka. 

Namiesto nich sa hlasitosť nastavuje tak, že prstom poklepete na jednu alebo druhú bočnú stanu displeja a následne posúvaním prsta po okraji obrazovky nastavujete úroveň hlasitosti. Áno, klasické tlačidlá sú rýchlejšie a pohodlnejšie na ovládanie. 

Systém ovládania hlasitosti je zbytočne komplikovaný, no dá sa naň zvyknúť. Nakoniec, nič iné mi nezostávalo. V jeho prospech hrá pomerne vysoká citlivosť a výborná vibračná odozva. Huawei zakrivenie obrazovky vymyslel skutočne dobre. Počas používania sa mi ani raz nestalo, že by som vykonal nechcený alebo náhodný dotyk či spustil nejakú funkciu. 

huawei mate 30 Pro

Pri zobrazení webovej stránky alebo akéhokoľvek iného obsahu s bielym pozadím zakrivené okraje obrazovky vytvárajú zelenkastý tieň. Ide len o kozmetickú vadu zapríčinenú prudkým sklonom displeja, ktorá zmizne hneď, ako zmeníte pozorovací uhol. Na displej sa ale pozerá priamo, čiže sa jej nevyhnete.

Ďalší menší problém predstavuje príslušenstvo. Kryt pre Mate 30 Pro je sústredený hlavne okolo rohov konštrukcie a bočné strany obrazovky nepokrýva. Ak smartfón spadne na zem nešťastne, displej si to môže odniesť.

Obrazovka má veľmi tenké horizontálne okraje, ktorým robí spoločnosť zárez v hornej časti. Oproti Mate 20 Pro je menší a má viac očí. Okrem snímača okolitého osvetlenia som narátal tri. Slúžia pre selfie foto a video, pre rozpoznávanie tváre a pre ovládanie gestami bez dotykov.

3-rozmerné rozpoznávanie tváre funguje vynikajúco. Smartfón ma rozpoznal za každých okolností, a to aj v tme. Výhodou je, že si do systému môžete nahrať dve tváre. Jednu napr. so slnečnými okuliarmi a druhú bez nich. Ak vyjdete do ulíc a nasadíte si okuliare, systém rozpoznávania tváre to tým pádom nerozhodí. S nasadeným rúškom to ale nefunguje.

Snímač v displeji som vďaka tomu takmer vôbec nepoužíval, ak opomeniem prihlasovanie do aplikácií bánk a podobne. Oproti Mate 20 Pro reaguje rýchlejšie, no spoľahlivosť rozpoznávania zostala na rovnakej úrovni. S príliš mokrým alebo suchým prstom smartfón neodomknete.

huawei mate 30 Pro

Snímač je posadený bližšie k spodnej hrane. Pôvodné umiestnenie na Mate 20 Pro, ktoré bolo vyššie, my vyhovovalo viac. Ovládanie gestami bez dotykov slúži pre posúvanie stránok (mávanie dlaňou) a zachytenie snímky obrazovky (zovretie v päsť). Toto riešenie nefunguje spoľahlivo a počas používania smartfónu som sa nedostal do situácie, kedy by mi bolo nápomocné.

Keďže bol Mate 30 Pro predstavený ešte vlani, jeho displej nemá 90 Hz či vyššiu obnovovaciu frekvenciu, ktorou sa pýšia tohtoročné vlajkové modely hlavných výrobcov. Bez problémov som sa s tým zmieril a za nedostatok to nepovažujem.

Nevyniká len predná strana smartfónu, ale aj tá zadná. Mate 30 Pro je originál, ktorý si s iným smartfónom nikto nepomýli. Obrovský, v strede vrchnej časti umiestnený kruh so štyrmi šošovkami dáva jasne najavo, že fotoaparát je silnou zbraňou tohto zariadenia.

Veľkosť fotoaparátu ešte umocňuje prstenec, ktorý je odlíšený od povrchovej úpravy zadnej strany. Výrobca našťastie zvolil len jemný prechod farieb v bledo-modrom akcente, ktorý smartfónu svedčí. Leskom však výrobca nešetril. Zadná strana je polovičným zrkadlom, ktoré priťahuje odtlačky a celé zariadenie kĺže.

Bežná charakteristika väčšiny vlajkových zariadení súčasnosti.

Huawei Mate 30 Pro: Výkonný a univerzálny fotoaparát

Huawei Mate 30 Pro (5G typ) sa držal dlho na vrchole rebríčka DXOMark, ktorému síce netreba slepo dôverovať, no má dobrú výpovednú hodnotu. Fotoaparát, presnejšie fotoaparáty smartfónu, budú robiť radosť každému nadšencovi mobilnej fotografie.

huawei mate 30 Pro

Mate 30 Pro nie je len kozmetickou inováciou oproti Mate 20 Pro, ale skutočnou novou generáciou. Kvalita fotografií je skvostná a neplatí to len o hlavnom 40 Mpx snímači obrazu, ale aj o ultra širokom (18 mm), rovnako 40 Mpx senzore.

Používateľ dostane veľa detailov, vysoký dynamický rozsah, portréty s pekne oddeleným pozadím od popredia, veľmi dobré nočné snímky a HDR zábery. Fotenie s Mate 30 Pro je návykové a ako nový používateľ budete fotiť aj veci, čo za fotku ani nestoja.

huawei mate 30 Pro

Snímkam dopomáha Mater AI, funkcia strojového učenia, ktorá ich automaticky upraví na základe identifikovanej scény. Platí, že na funkciu treba dávať pozor, ale vo väčšie prípadov fotkám pomôže, pokiaľ teda nemá užívateľ chuť hrať sa s ňou v nejakom editore.

Hlavný fotoaparát má prednastavené rozlíšenie 10 Mpx. Z toho dôvodu, aby mal užívateľ k dispozícii funkcie optického a hybridného priblíženia. Toto sa mi veľmi nepáčilo a preto som používal len 40 Mpx rozlíšenie, teda maximálny potenciál snímača.

huawei mate 30 Pro

Ak som potrebovať scénu priblížiť, z ponuky Viac som zvolil HDR fotenie, kde je 3x, 5x a max 30x priblíženie natívne dostupné. Vo všeobecnosti sa vyhýbam priblíženiam, je ideálne radšej prísť k objektu bližšie.

Výsledok 3x priblíženia je však kvalitný a platí to aj o 5x priblížení, pokiaľ to nejde inak. Napríklad sedíte ďalej v hľadisku konferencie alebo prednášky a potrebujete fotkou zachytiť obsah na prezentácii. Zoom sa v takomto a podobných prípadoch náramne hodí.

Maximálne 30x priblíženie citeľne okreše kvalitu fotografie, vo výnimočnom prípade sa ale dá použiť na jednu vec – spln Mesiaca. Mater AI rozpozná, že fotíte Mesiac a vykúzli obstojnú fotku.

Režim Noc sa najviac osvedčí v nočnom meste a podobnom type scenérií. V totálnej tme samozrejme nejak extra nepochodí, teda pokiaľ neexperimentujete s fotografovaním hviezdnej oblohy (statív, minimum svetelného smogu).

Režim Noc
Režim Noc

Vďaka účinnej stabilizácii obrazu dokážete vytvoriť nočnú fotku z ruky aj so 7 sekúnd dlhou uzávierkou, čo je jednoducho super. Nadšencov poteší Pro režim s podporou RAW formátu, kreatívne duše zase Leica filtre, ktoré dodajú fotkám osobitý vzhľad.

Ultra široký fotoaparát
Štandardný fotoaparát

Fotoaparát obsahuje pár hravých režimov, napríklad nálepky, dvojité zobrazenie či AR objektív. Pomocou špeciálnych efektov dokážete zachytiť pohybové rozostrenie, stopy hviezd alebo tzv. maľbu svetlom.

HDR režim

Z ponuky režimov nenápadne zmizlo Super Makro, fotenie pod vodou a 3D panoráma. Chýbať mi nechýbali, aj keď Super Makra je trochu škoda.

Jeden detail – Huawei využil zakrivenie displeja aj vo fotoaparáte. Na jeho hrane sa nachádza virtuálne tlačidlo, spúšť, ktoré je praktické pri fotení v režime na šírku. Okrem toho sa dá po hrane obrazovky v istom rozmedzí posúvať.

HDR režim – Master AI zvýrazňuje hlavne farby
30x, 10x a 3x priblíženie

Aplikácia fotoaparátu je rýchla a pomerne intuitívna a napriek schopnostiam nie je zbytočne presýtená miliardou funkcií. Škoda, že sa nedá hlavná ponuka fotoaparátu modifikovať. Režim clony by som napríklad vymenil za HDR režim, ktorý je ukrytý v ponuke Viac.

Štandardný fotoaparát

Iné súčasti by som z ponuky skryl úplne, keďže som ich nepoužíval (napríklad spomenuté nálepky). Za hlavnou foto zostavou nezaostáva ani predný fotoaparát, ktorý vyrobí kvalitné autoportréty. Dobrou správou je, že Mate 30 Pro nie je len o fotkách, ale aj videách.

Štandardný fotoaparát

Maximum 4K pri 60 FPS musí stačiť aj náročnému tvorcovi. Nie, 8K vám chýbať určite nebude. Rozdiel v kvalite videa oproti Mate 20 Pro je citeľný, dobre funguje stabilizácia podporovaná strojovým učením. Pre dokonale hladký záber sa oplatí investovať do gimbalu. Komplikáciou ale v tomto smere je, že sa stabilizácia obrazu nedá v nastaveniach fotoaparátu vypnúť.

Režim Makro chýba

Počas natáčania môžete meniť priblíženie v rozsahu od širokouhlého po max. 10x. Na filmovú plynulosť medzi vzdialenosťami bez ovplyvnenia kvality obrazu sa ale spoliehať nemôžete. Ultra široké video je taktiež pôsobivé. Aj v režime video je dostupných 15 Leica filtrov, ktorými môžete svoje zábery vylepšiť.

Režim otvorenej clony

Video schopnosti pokračujú extra spomalenými videami. V 1080p kvalite dokážete natočiť 120 FPS, 240 FPS a 960 FPS. Prvé dve sekvencie sú objektívne najpoužiteľnejšie. 960 FPS už obmedzuje dĺžka záznamu, stále však ide o relatívne kvalitný záber.

Portrét
Portrét

Extrémnych 7680 FPS a 1920 FPS smartfón zaznamená iba v HD kvalite, čo je na výsledku vidieť. Tento režim zachytí len okamih dynamiky, ktorý natiahne do dlhej sekvencie. Trafiť ten správny moment manuálne je umenie. O detekciu pohybu sa ale našťastie vie postarať softvér.

7680 FPS a 1920 FPS považujem za hračku, niečo ako 30x zoom, ktorú pri kúpe smartfónu pár krát vyskúšate a potom na ňu zabudnete, respektívne si na ňu spomeniete vtedy, keď sa ňou budete chcieť pochváliť kolegovi.

Ak chcete s Mate 30 Pro natočiť schopné spomalené video, dbajte na dostatok okolitého sveta. V interiéroch, šere, podvečer a podobne budú zábery horšie. Kráľom video režimov je u mňa časozberné snímanie.

Krajinkári dostanú 4K kvalitu a 15x (1 snímka za 0,5 sec.), 90x, 240x, 600x a dokonca 1800x (1 snímka za 1 min.) zrýchlenie. Aplikácia pekne ukáže, na čo sa dané možnosti hodia (autá a doprava, oblaky, hviezdy, kvitnúce rastliny). Nastaviť si tiež môžete celkovú dĺžku záznamu zrýchleného videa.

Užitočným bonusom je režim Pro, ktorý je dostupný aj v rámci časozberu. Hodnoty pre správnu expozíciu si teda môžete nastaviť aj manuálne.

Huawei Mate 30 Pro: Achillova päta

Je rozumné kúpiť si smartfón za necelých 1 000 € bez aplikácií a služieb od Google? Univerzálna odpoveď na túto otázku neexistuje.

Používateľ, ktorý je zvyknutý na služby od Google, je s nimi užšie previazaný a je s nimi spokojný, na tejto adrese veľmi nepochodí. Obmedzenia sú zásadné.

Zároveň ale neplatí, že je smartfón bez aplikácií a služieb od Google nepoužiteľný, ako som sa dočítal v mnohých príspevok a diskusiách na sociálnych sieťach. Zo začiatku som Mate 30 Pro používal len tak, ako ho výrobca stvoril. Nevyužíval som teda alternatívne zdroje aplikácií a spoľahol som sa iba na obchod AppGallery.

Huawei o AppGallery tvrdí, že ide o aktuálne tretiu najpoužívanejšiu a bezpečnú platformu na sťahovanie aplikácií na svete, ktorú používa vyše 400 miliónov ľudí. Momentálne v AppGallery nájdete viac ako 55 tisíc aplikácií a denne pribúdajú ďalšie.

V Huawei AppGallery nájdu slovenskí používatelia množstvo aplikácií od lokálnych vývojárov a stále pribúdajú ďalšie.

huawei mate 30 Pro
AppGallery

Po spustení smartfónu vás nečaká obvyklé prihlásenie do google účtu, ale do účtu Huawei. Ak ho nemáte, stačí sa doň registrovať, čo je rýchle a jednoduché. Kľúčový je v tomto smere prístup do uvedeného obchodu a cloudu Huawei, kde sa zálohujú údaje zo smartfónu.

Po spustení obchodu AppGallery sa mi zobrazila reklama cez celú obrazovku, ktorá sa dala preskočiť po niekoľkých sekundách. Objavovala sa opakovane, čo mi celkom slušne prekážalo. Reklama priamo v obchode by mi nevadila, čakať však kvôli reklame na to, aby som sa dostal k plejáde aplikácií, ma vyrušovalo.

TIP REDAKCIE
Slováci majú najvýkonnejší superpočítač: Vyrovnáva sa ľudskému mozgu!

AppGallery si je v mnohom podobný s obchodom Google Play. Obsahuje rebríčky, zoznam želaní, odporúčané aplikácie, obsah je zoradený do tematických kategórií a tak podobne.

Rovnako ako v Google Play sa v ňom nachádza veľa balastu, aplikácií, ktoré sa snažia napodobňovať iné populárne aplikácie, majú divné názvy a pôsobia tak, že by som im svoje osobné údaje určite nesprístupnil.

Začal som hľadať aplikácie, ktoré bežne používam. Samozrejme, tie od Google som nehľadal.

Na Disk, YouTube, Fotky, Dokumenty, Gmail, Duo, Analytics, Mapy, Knihy, Chrome, Google Pay…som musel zabudnúť. Z komunikačných aplikácií som našiel Viber a Telegram. Messenger, Slack, WhatsApp a Signal, ktoré používam, v obchode nie sú. Nevadí.

Sociálne siete Facebook, Instagram alebo Twitter som taktiež nenašiel. Je tu ale TikTok a Snapchat. Tie ale taktiež nepoužívam.

V AppGallery majú svoje aplikácie operátori Orange a O2, čo je fajn. Lenže ja som zákazník Telekomu, ktorý aplikáciu pre Huawei nemá. V prípade banky sa mi pošťastilo. ČSOB aplikáciu má (rovnako pár ďalších slovenských bánk).

Pre správu dokumentov som mohol našťastie používať oficiálnu aplikáciu Office od Microsoftu (dostupný aj WPS Office). Aj ku Gmailu som sa dostal. Stačí účet prepojiť cez e-mailového klienta Huawei, ktorý sa mi používal veľmi dobre. Dobrou alternatívou je tiež apka BlueMail.

V rámci cestovania som hľadal Bolt, Uber alebo aplikáciu ZSSK. Mimo hru. Našiel som ale Hopin a Booking, čo je super. Obával som sa navigácie. V AppGallery sa ale nachádza aplikácia Sygic, čo som rozhodne uvítal. Nedávno do AppGallery pribudli kvalitné mapy HERE WeGo, ktoré sa oplatí nainštalovať.

Som rád, že som v obchode natrafil na Deezer, hudobnú službu, ktorú používam roky. Oveľa populárnejšie Spotify v obchode nie je. Po ruke je ale prémiový Tidal. Zabudnúť som musel na HBO Go či Netflix. Z multimediálnych prehrávačov som natrafil na legendárne VLC, čiže bod k dobru.

Aplikáciu počasia, ktorú mám predplatenú, som v AppGallery nenašiel. Počasie priamo od Huawei mi ale celkom vyhovovalo, preto som predplatné zrušil a ušetril pár drobných. Medzi prehliadačmi ma oslovila Opera, ktorú som používal asi pred 100 rokmi. Chvíľu som s ňou pracoval, nakoniec som ale využíval prehliadač od Huawei, ktorý fungoval lepšie.

Takto nejak by som mohol pokračovať aj ďalej a spomínať ďalšie a ďalšie aplikácie, ktoré nepoužívam len ja, ale xy ďalších ľudí.

Absenciu rôznych služieb a aplikácií som kompenzoval prehliadačom, prostredníctvom ktorého som k nim pristupoval. Cez prehliadač sa dostanete ku Fotkám Google aj k Disku. Funguje sťahovanie a nahrávanie súborov a ďalšie funkcie. To platí aj o Mapách. Poskytnú vám informácie o rôznych miestach, no navigáciu ani vlastný účet nespustíte. Pokiaľ ste Miestnym sprievodcom, máte smolu.

Rovnako som pristupoval aj k videám na YouTube a k sociálnym sieťam Instagram, Facebook a Twitter. Výnimočne frustrujúce bolo prihlasovanie do služieb cez prehliadač. Správca hesiel od Google mi z pochopiteľných dôvodov nepomohol.

Musel som preto každé heslo a prihlasovacie meno zadávať ručne a následne uložiť do Trezora, ako Huawei zabezpečené miesto pre tieto účely nazýva. Správcu hesiel od Google ale dokážete otvoriť v prehliadači a heslá jedno po druhom kopírovať a zadávať.

Netreba asi uvádzať, že používanie služieb cez prehliadač nie je ani z ďaleka také pohodlné ako prostredníctvom oficiálnych aplikácií. O chýbajúcich funkciách nehovoriac. Čo sa týka zálohovania údajov vrátanie fotiek z galérie, k dispozícii je Huawei Cloud. 5 GB voľného miesta vám stačiť nebude.

V Google mám za 1,99 € 100 GB priestor. Huawei Cloud mi ponúkol 200 GB miesta za 2,99 € mesačne, resp. 25,12 € pri jednorazovej úhrade na rok. Do cloudu sa okrem fotiek a kontaktov zálohujú aj poznámky, nahrávky z diktafónu a ďalšie informácie.

Ak ste už Huawei smartfón používali, cez funkciu PhoneClone sa všetko pekne zosynchronizuje.

Pár dní som si musel na Mate 30 Pro zvykať a nebol som z toho nadšený. Po čase sme si ale začali rozumieť. V prvom rade, stíchli upozornenia. Komunikoval som cez mail, SMS-ky a telefón.

Sociálne siete ma nebavilo používať cez prehliadač. Cez web YouTube som si pozrel len tie videá, o ktoré som mal naozaj záujem. Navigáciu som mal, správcu dokumentov tiež, fotky sa dajú upraviť priamo v galérii Huawei, mal som po ruke poznámkovú aplikáciu, svoju hudbu, nahrávač zvuku, navigáciu, cloud aj kalendár od Huawei. Pochopiteľne bez udalostí z Google kalendára.

Je až neuveriteľné, koľko času človek ušetrí, keď nebrúzda po sociálnych sieťach a neodosiela cez Messenger každú druhú nepodstatnú fotku, ktorú smartfónom zachytí. Asi prvý krát som nadobudol pocit, že smartfón používam s rozumom a len v nevyhnutných prípadoch.

Takýto digitálny detox mi tak trochu pripomenul časy Windows Phone. S Mate 30 Pro som dokázal fungovať na dennej báze bez toho, aby som prišiel o kľúčové funkcie. Ekosystém Huawei je určite použiteľný, no pre mňa – zatiaľ – stále slabý na to, aby som všetko z Google presunul do ekosystému Huawei.

Skôr než sa dostanem k alternatívnym zdrojom aplikácií, spomeniem celkový dojem zo systému. EMUI 10 na Mate 30 Pro lieta bez akéhokoľvek zaváhania. Gestá pre ovládanie sú super, ponuka nastavení prehľadná a aplikácie od Huawei majú jednotný systémový dizajn podporený výborným tmavým motívom. Huawei zvolil úplnú čiernu, nie šedú, čo na ostrej a jasnej OLED obrazovke vyzerá skvele.

Naľavo od domácej obrazovky sa nachádza informačný panel, akási obdoba noviniek od Google. Zobrazí spravodajstvo, zaujímavé články, nachádza sa tam pár užívateľských skratiek alebo napr. skener QR kódov.

Zo zaujímavých funkcií a vopred nainštalovaných aplikácií spomeniem zobrazovanie informácií a upozornení na vypnutej obrazovke, kompas, AR meranie rozmerov a plochy cez rozšírenú realitu v spolupráci s fotoaparátom alebo IR diaľkové pre ovládanie domácej elektroniky.

Občas robila problémy automatická zmena orientácie obrazovky, hlavne pri prepnutí z fotoaparátu priamo do galérie.

V systéme ale budete narážať na slepé uličky. Napríklad v AppGallery som našiel votrelca – aplikáciu Google Knihy. Po ťuknutí na stiahnuť ma však iba presmerovalo na web Kníh od Google, čo mi bolo na dve veci. Ďalší príklad, aplikácia Zdravie ma po jej otvorení informovala, že používam zastaranú verziu.

Ťukol som preto na aktualizovať, no namiesto do AppGallery som sa dostal na web obchodu Google Play. Pár takýchto nášľapných mín som počas používania objavil ešte zo pár.

Google Knihy som nahradil appkou ReadEra, ktorá podporuje množstvo formátov. Nahral som do nej e-knihy, ktoré som si kúpil napr. v Martinuse, no o knihy, ktoré som si kúpil priamo v Google Play, som prišiel.

Huawei Mate 30 Pro: Šedá zóna

Operačný systém Android umožňuje inštalovať aplikácie z neznámych zdrojov. Takýto postup sa bežným užívateľom veľmi neodporúča, keďže môže predstavovať bezpečnostné riziko.

APK súbory, ktoré kolujú po rôznych fórach, môžu byť modifikované a „obohatené“ o škodlivý kód. Inštaláciu formou APK súborov využívajú alternatívne obchody s aplikáciami, pričom by mali byť bezpečnejšie ako neznáme APK súbory povaľujúce sa v rôznych kútoch internetu.

Pre ilustráciu som sa rozhodol skúsiť dva alternatívne obchody. Jeden relatívne bezpečný, druhý o niečo menej. Existuje ich samozrejme viac. Takému Aptoide nedávno uniklo množstvo osobných údajov jeho používateľov, čo mu renomé určite nevylepšilo.

Tým prvým je Amazon AppStore, ktorý sa dá stiahnuť a nainštalovať z oficiálnych stránok Amazonu. Tým druhým je Aurora Store.

V Amazon AppStore som našiel Messenger, ktorý po inštalácii pracoval bezproblémovo. Našiel som aj Facebook a Instagram. Instagram po spustení okamžite spadol a ďalej som s ním neexperimentoval. Facebook som ignoroval úplne a asi to tak zostane aj naďalej.

Amazon AppStore vylepšuje dostupnosť aplikácií, ani zďaleka sa v ňom ale nenachádza všetko. Počas inštalovania aplikácie smartfón skontroluje, či nie je APK súbor infikovaný alebo inak nebezpečný. Ťažko povedať, do akej miery je toto preverovanie dôsledné.

Minimálne z psychologického hľadiska funguje, keďže mi vždy systém zahlásil, že je aplikácia v poriadku. Hneď má človek lepší pocit, že nerobí nič zlé. Viac populárnych aplikácií nájdete v Aurora Store.

Tento obchod má pár vecí, ktoré v žiadnom inom – oficiálnom – obchode nenájdete. Po spustení zobrazí nasledujúce varovanie:

Použitie Aurora Store s vlastným Google účtom môže spôsobiť jeho zakázanie alebo deaktiváciu, keďže Aurora Store porušuje podmienky Google služieb 3.3. Môžete si zvoliť anonymnú cestu a použiť jednorazový účet na prihlásenie k Aurora Store.

Zaujímavá je tiež funkcia predstierania. Môžete predstierať, že máte iné zariadenie, jazyk alebo lokalizáciu.

Postup som samozrejme riskol. Aurora Store získa plný prístup k sieti, k polohe, k inštalácii balíkov, spustí sa pri štarte aj na pozadí systému. Môže tiež upravovať a odstraňovať obsah na pamäťovej karte.

Aurora Store mi dal oveľa väčší manévrovací priestor vo svete aplikácií. Rozbehol WhatsApp, Signal, Polarr pre editovanie fotiek, Spotify, HBO Go, PayPal, Twitter, Shazam, spravodajstvo Minúta po minúte, dokonca bezchybne fungovala aplikácia Google Earth.

Obchod dokonca ponúka (polo) automatické aktualizácie nainštalovaných aplikácií, čo je inak problémom pri aplikáciách, ktoré sa inštalujú manuálne cez APK súbory.

Ak svoju obľúbenú aplikáciu v takomto obchode nájdete, ešte to neznamená, že bude fungovať. Appka Telekomu spadla po spustení, Netflix a YouTube zahlási, že aplikáciu nie je možné spustiť bez služieb obchodu Play. To isté mi napísala aj aplikácia Slovenskej pošty.

Podarilo sa mi nainštalovať aj Slack. Problémom je, že pre doručovanie upozornení využíva služby Google. Chat teda fungoval, no na nové správy ma neupozornil. Klávesnica Fleksy taktiež fungovala, jazyk mi ale zmeniť nedovolila.

Podarilo si s Mate 30 Pro dokonca spojiť hodinky Samsung Galaxy Watch. Aplikácie Galaxy Wear a Samsung Health som našiel v Aurora Store. Áno, hľadať sa dajú ďalšie a ďalšie aplikácie aj v iných alternatívnych obchodoch.

Princíp funkčnosti je však viac – menej rovnaký, respektíve podobný tomu, ako som to opísal vyššie. Pre sťahovanie aplikácií dobre poslúžia alternatívne platformy APKMirror a APKPure, ktoré sú v tejto oblasti asi najpopulárnejšie.

Huawei Mate 30 Pro: Výkon, pamäť a batéria

Vlajkový čipset Kirin 990 sa za nedostatok výkonu kritizovať nedá. Pokiaľ si z alternatívnych obchodov stiahnete niektorú z populárnych a náročných hier, čipset si s ňou s ľahkosťou poradí. V AppGallery som našiel napr. Asphalt 9, PUBG Mobile som stiahol ako APK.

Pre hráčov hier je v smartfóne pripravený nástroj GameCenter. Zabráni nechceným dotykom, vypne gestá hánkami, odstaví upozornenia a poskytne hrám väčšiu rezervu výkonu.

8 GB operačná pamäť je rovnako dostatočná, o 256 GB úložisku ani nehovoriac. Vzhľadom na foto a video schopnosti zariadenia sa takto veľká pamäť určite zíde. Nemal som žiadny problém s pripojením bezdrôtových slúchadiel ani s inými obvyklými funkciami.

Podobne ako pri predchádzajúcej generácii, Mate 30 Pro poskytne výbornú výdrž na jedno nabitie a super rýchle nabíjanie. Počas striedmeho používania, ku ktorému ma motivovala absencia populárnych aplikácií, som sa bez problémovo dostal na dva celé dni výdrže. Pri intenzívnejšom používaní je 24-hodinovka istotou.

Nabíjanie? Po desiatich minútach som sa s originálnym adaptérom dostal na 37 percent kapacity batérie. Po krátkej polhodinke to bolo až 67 percent. Skvelé. Bezdrôtové nabíjanie je pomalšie. S neoriginálnou bezdrôtovou nabíjačkou som sa dostal na 80 percent kapacity za približne tri hodiny.

Huawei Mate 30 Pro: Verdikt

Huawei Mate 30 Pro je špičkovým vlajkovým smartfónom s vynikajúcim, azda bezkonkurenčným fotoaparátom, ktorý stojí za kúpu. Chýbajúce služby a aplikácie od Google však budú pre nezanedbateľnú časť používateľov predstavovať neprekonateľnú prekážku.

Existujú zákazníci pre takéto zariadenie? Existujú.

Ako som už spomenul, používatelia, ktorí často využívajú služby a aplikácie od Google, sú s nimi spokojní a užšie previazaní nielen po súkromnej, ale aj pracovnej osi, by museli zápasiť s veľkými obmedzeniami a nedokázali by sa zbaviť pocitu, že im niečo chýba.

Mate 30 Pro ale odporúčam konzervatívnym používateľom, ktorí hľadajú perfektne spracovaný smartfón s výkonným fotoaparátom a kašlú na sociálne siete a xy trendových aplikácií.

Mail dostanú, zálohovanie v cloude taktiež, správa dokumentov, navigácia, galéria, komunikácia cez SMS poprípade doinštalovaný Messenger a ďalšie aplikácie…smartfón sa pri takomto scenári používa až prekvapivo dobre.

Druhou kategóriou zákazníkov sú nadšenci, ktorých jednoducho baví skúšať niečo nové, babrať sa s aplikáciami a nie sú prilepení na jeden ekosystém, poprípade nemajú problém používať hneď niekoľko platforiem.

Mal by to Huawei s AppGallery zabaliť? V žiadnom prípade. Bude to však chcieť veľa času, zdrojov a dobré vyjednávanie s vývojármi aplikácií, ktorých by mal Huawei nejakým spôsobom motivovať. Je dobré, že vzniká konkurencia pre Apple App Store a Google Play.

Huawei ku Mate 30 Pro pribaľuje bezdrôtové slúchadlá, hodinky Watch GT2, bezdrôtovú nabíjačku a VIP servis. Výrobca si je očividne vedomý softvérových limitov, preto si pripravil skutočne štedré benefity.

Je dôležité, aby ste sa pri prípadnej kúpe riadili dostupnými možnosťami zariadenia. Vidina nových štýlových hodiniek a kvalitných slúchadiel (recenzia TU) vie byť opojná.

Total
8
Zdieľaní
Total
8
Zdieľať