TEST Huawei Mate Xs: Drahý pútač pozornosti s ohybným displejom

Huawei Mate Xs bol predstavený koncom februára tohto roka. Oproti prechádzajúcej generácii ponúka lepší hardvér, prispôsobenejší softvér a prepracovaný kĺb.

Huawei Mate Xs bol predstavený koncom februára tohto roka. Oproti prechádzajúcej generácii, Mate X, ponúka lepší hardvér, prispôsobenejší softvér a pár zmien v konštrukcii, hlavne prepracovaný kĺb.

Pôvodný Mate X, presnejšie jeho prototyp, sme vlani krátko testovali. Zanechal pôsobivý dojem, sčasti podporený úplne novým typom technológie, ktorá bola v minulosti viditeľná len v sci-fi filmoch.

Huawei Mate Xs sme mohli používať dlhšiu dobu, v štandardnej užívateľskej praxi, pri práci aj zábave. Novinka je dostupná aj na našom trhu, čiže si ju môže zadovážiť každý, koho takéto inovatívne zariadenie osloví. Okrem toho však záujemca potrebuje slušný balík peňazí.

Huawei Mate Xs – špecifikácia

  • 161,3 x 146,2 x 5,4 mm (rozložený), 161,3 x 78,5 x 11 mm (zložený), 300 gramov(!)
  • Odolnosť žiadne IP, konštrukcia z hliníka, displej bez ochranného skla (plast)
  • Flexibilný OLED displej, uhlopriečka 6,6″, rozlíšenie 1148 x 2480 pixelov, pomer strán 19,5:9 (zložený). Uhlopriečka 8″, rozlíšenie 2200 x 2480 pixelov (rozložený)
  • 7nm+ octa-core Hisilicon Kirin 990 5G, GPU Mali-G76 MP16
  • 512 GB úložisko UFS 2.1 + nanoSD do 256 GB, 8 GB RAM
  • 1/1.7″ 40 Mpx snímač s f/1.7 a PDAF zaostrovaním, 16 Mpx ultra široký fotoaparát s f/2.2, 8 Mpx fotoaparát s 3x optickým a 5x hybridným priblížením, optickou stabilizáciou a PDAF zaostrovaním, TOF 3D senzor hĺbky (HDR, 4K video, AI režim)
  • 4500 mAh batéria, 55W rýchle nabíjanie, bez bezdrôtového nabíjania
  • OS Android 10 s EMUI 10 bez služieb Google
  • Dual SIM (hybrid), Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.0, snímač odtlačkov, A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NFC, A2DP, USB-C, IR snímač

Konštrukcia a dizajn

Ako môžete vidieť v prehľade vyššie, Mate Xs je hrubým a ťažkým smartfónom, ktorý dokážete behom okamihu premeniť na tablet. Konštrukcia samotná je ukážkou prvotriedneho inžinierstva.

Mate Xs pôsobí v zloženom stave takmer ako akýkoľvek bežný smartfón (pri pohľade spredu). Všetky prvky majú svoje miesto a nájdete ich presne tam, kde by ste ich hľadali. V hornej hrane sa nachádza slot na dve SIM karty, na pravej bočnej strane tlačidlá pre ovládanie hlasitosti a hlavne tlačidlo s integrovaným snímačom odtlačkov, ktorý je ukážkovo rýchly a presný.

V spodnej hrane zase nechýba perforácia reproduktora, dvojica mikrofónov a USB-C konektor. Jeden mikrofón je umiestnený aj v hornej hrane spolu s infračerveným senzorom pre ovládanie domácej elektroniky. Prítomné je tiež NFC a Bluetooth 5.0. Absentuje však odolnosť voči vode a prachu.

Veľkou výhodou je, že „nezavadzia” žiadna predná kamera a teda žiadny zárez či otvor v displeji. Selfie si jednoducho spravíte hlavným fotoaparátom. Aktivuje sa automaticky hneď ako v aplikácii fotoaparátu prepnete orientáciu kamery. Ako hľadáčik poslúži druhá časť zloženej obrazovky.

Zadná strana je, naopak, iná ako pri bežnom smartfóne. Namiesto žiarivej povrchovej úpravy tu je displej, ktorý zaberá asi 80 percent zadnej strany. Ostatú časť obsadila vertikálna základňa, v ktorej sídlia štyri oči fotoaparátu, logo výrobcu a zvýraznené tlačidlo, ktorým uvoľníte uzamknutie ohybnej obrazovky.

Toto tlačidlo len veľmi mierne vystupuje nad konštrukciu, čiže ho ľahko a intuitívne ihneď nahmatáte.

Dizajn? Subjektívne výborný. Vzhľad už na prvý pohľad evokuje vysokú cenu a niečo technologicky výnimočné. Stará sa o to hlavne netradičná konštrukcia a vertikálny panel na jeho zadnej strane. Z prednej strany si ho však na prvý pohľad pomýlite s akýmkoľvek iným prerasteným smartfónom.

Používanie v praxi

Najviac nás zaujímalo, ako zariadenie obstojí pri bežnom používaní počas všedného dňa.

Huawei Mate Xs poháňa výkonný Kirin 990, má 8 GB RAM, štedrú kapacitu internej pamäte (aj keď pomalší typ UFS 2.1), 5G pripojenie, na ktoré sa u nás operátori ešte len pripravujú, nechýba kvalitný a univerzálny fotoaparát porovnateľný s akoukoľvek vlajkovou triedou (niečo medzi Huawei P30 Pro a Mate 30 Pro)…v týchto ohľadoch Mate Xs jednoducho nesklame.

Ak smartfón položíte na stôl, vaše okolie nespozná, že ide o niečo netradičné. Pozornosť sa dostaví až potom, ako ho rozložíte. Ústa otvárajú hneď dve informácie: cena (2 499 €) a to, že ide o smartfón s displejom, ktorý sa do ohnúť.

V zatvorenom stave sa Mate Xs naozaj používa takmer ako bežný smartfón. Uchopenie je vďaka zaobleným bočný stranám pohodlné, zadná časť obrazovky, ktorá je v tomto režime prirodzene vypnutá, je hladká, ľahko nahmatáte bočné tlačidlá (mohli byť položené o niečo nižšie) a obrazovke nechýbajú tenké rámiky.

Trochu mi chýbalo ukážkové rozpoznávanie tváre z Mate 30 Pro, rád som ho ale vymenil za displej bez zárezov a otvorov. Pocit zo štandardného smartfónu ale po chvíli ustupuje. Dôvodom je váha. Mate Xs je neuveriteľne ťažký. Na väčšiu hrúbku zatvorenej konštrukcie by sa ako tak zvyknúť dalo.

Ak smartfón držíte v jednej ruke a lietate po sociálnych sieťach, internetových stránkach a podobne, už po chvíli budete váhu zariadenia cítiť. Tá pravá zábava ale začne až po rozložení smartfónu.

Po stlačení tlačidla na zadnej strane vertikálnej základne obrazovka odskočí od konštrukcie a ďalej ju roztvárate manuálne. V tomto bode je cítiť, že inžinieri kĺb prerobili smerom k lepšiemu (v porovnaní s prototypom Mate X).

Mechanizmus kladie mierny, no dobre nastavený odpor. Otváranie je ale zároveň ľahké a pri troche cviku aj rýchle, takmer okamžité. Zo začiatku bude užívateľ pri otváraní prirodzene opatrný. Už len kvôli tomu, koľko peňazí mu odišlo z účtu.

Nakoniec, istá dávka opatrnosti je namieste stále. Pri prvom zapnutí vás smartfón upozorní, aby ste displej nevystavovali ostrým predmetom, nelepili naň fóliu a vo všeobecnosti s ním narábali jemnejšie ako s pevným displejom.

Na otváranie obrazovky okamžite reaguje užívateľské prostredie, ktoré sa aktivuje (roztiahne na celú plochu) aj s druhou časťou obrazovky. Keď displej narovnáte, všetko je už pripravené na používanie. V otvorenom stave pocit z vysokej váhy ustúpi, keďže sa rozloží na väčšiu plochu.

Zariadenie je v rozloženom stave dobre vyvážané. Rozdiel vo váhe medzi pravým a ľavým krídlom je minimálny. To pravé je o málo ťažšie.

Je skvelé, že aj obrazovka, napriek novej flexibilnej technológii, spĺňa súčasne vlajkové nároky. Ide o OLED panel, má vysoké rozlíšenie, pomerne vysoký jas (mohol by byť ešte o niečo jasnejší) a štandardnú citlivosť, na akú ste zvyknutí z akéhokoľvek drahšieho smartfónu.

Po dlhšom používaní v rozloženom stave prídete na pár vecí. Používanie Mate Xs je v takomto formáte prekvapivo komfortné. Výhoda malého tabletu je zrejmá. Vytvorí výborný priestor pre prezeranie fotografií a v neposlednom rade pre čítanie textov, či už článkov, pracovných dokumentov alebo e-kníh.

Na obrazovku sa proste zmestí viac textu, obrázky začlenené do textu sú väčšie a tak ďalej. Veľký displej sa hodí aj pre určité typy hier, nejakú tú vežičkovku, MOBA tituly a podobne. Väčšia obrazovka praje aj videám, pomer strán otvorenej obrazovky ale nie je pre tento typ obsahu zrovna ideálny.

Displej je vhodné otvárať len v určitých situáciách. Pri kráčaní po ulici je zbytočné obťažovať sa roztváraním smartfónu. Aj v zloženom stave je predná obrazovka dostatočne veľká a uvidíte na nej všetko čo potrebujete.

Naopak, pri relaxovaní na terase v záhrade je veľký displej na nezaplatenie pri konzumácii multimédií, textov a iných vymožeností súčasného online sveta. Dojem z používania ale nie je dokonalý.

V prvom rade, flexibilný displej nie je perfektne plochý. V oblasti kĺbu jej vidieť nenápadné deformácie. Prototyp bol na tom o dosť horšie, no napriek tomu si ich všimnete. To by až taký problém nebol, keďže pri zapnutej a vyrovnanej obrazovke tieto deformácie nie sú vidieť. 

Komplikáciou je, že deformácie cítite, keď prstami prechádzate po displeji. Nejde o žiaden výrazný hrboľ alebo hrču, ale cítiť to je, čo trochu kazí dojem z ultra drahej elektroniky. Ďalej, na plastovom displeji je od výroby nalepená plastová fólia, ktorú nesmiete v žiadnom prípade strhnúť. Aj tento aspekt vnímavý používateľ pocíti na prstoch. Sklo je jednoducho sklo.

Potom tu je zvuk. Nie ten z reproduktorov. Mimochodom, Mate Xs má jeden z najhlasnejších reproduktorov, aký môžete v smartfóne počuť. Kvalita reprodukcie je slabá, ale kričí dostatočne. 

Zalomenie obrazovky s cieľom ju zatvoriť vydá nepríjemný zvuk, ktorý pripomína, ako by ste skutočne zlomili niečo z plastu. V rušnom prostredí ho počuť nebudete. V tichu domácnosti áno.

Ku Mate Xs dostanete aj kryt, respektíve ochranný rám z tvrdého pastu, ktorý sa nachádza priamo v balení. Nepáčilo sa nám, že rám na konštrukcii smartfónu, v hornej a spodnej časti v blízkosti kĺbu, nedržal.

Oddeľuje sa, čo si žiada zásah domáceho majstra. Stačí nastrihať tenké pásiky obojstrannej lepiacej pásky a rámik na konštrukciu prilepiť. Je však dobré ho používať, keďže sa vďaka nemu displej a fotoaparáty nedotýkajú podložky (napr. stola), na ktorej je smartfón položený. Poškriabaný displej a šošovky fotoaparátov si neželá nikto.

Koľko toho takýto ohybný displej znesie? Ťažko povedať. Spoľahlivosť bude závisieť od toho, ako často sa bude displej otvárať a zatvárať a ako citlivo budete k nemu pristupovať. Teoreticky by mala obrazovka spoľahlivo slúžiť roky. Či 2 (záruka) alebo napríklad 15 rokov, môžeme len tipovať.

Softvér a optimalizácia

Huawei Mate Xs beží pod operačným systémom Android 10 s EMUI 10. Google služby na palube nie sú. To znamená, že má užívateľ výrazne zúžené zorné pole, čo sa dostupnosti aplikácií a hier týka.

YouTube, Google Fotky, Disk…navštívite ich len cez prehliadač. Aplikácie musíte hľadať v Huawei AppGallery alebo v alternatívnych zdrojoch. Či už na oficiálnych stránkach vývojárov aplikácií, kde zvyknú zverejňovať APK súbory, alebo v obchodoch s aplikáciami tretích strán.

Smartfón je samozrejme použiteľný. Máte k dispozícii cloud, univerzálneho e-mailového klienta, Microsoft Office, niekoľko slovenských aplikácií operátorov a bánk, mapy HERE a Sygic…podrobnosti o tom, ako ekosystém od Huawei funguje, nájdete v recenzii vlajkového Mate 30 Pro.

TIP REDAKCIE
RECENZIA Huawei Mate 30 Pro: Úžasný hardvér, ktorý zatieni skromnejší výber aplikácií

Väčšina aplikácií funguje tak, že sa na rozloženej obrazovke len roztiahnu. Poriadna tabletová optimalizácia chýba. Aplikácie priamo od Huawei (aj nastavenia zariadenia) sa ale vedia veľkej obrazovke prispôsobiť. Napríklad Mail alebo Správy sa automaticky zobrazia tak, by ste videli čo najviac obsahu.

Huawei Mate Xs

Výborné je ovládanie gestami a použitie dvoch aplikácií v rámci funkcie rozdelenia obrazovky. Stačí potiahnuť prstom z jednej zo strán displeja, sekundu gesto podržať a objaví sa bočný panel s ponukou prednastavených aplikácií.

Zvolíte napríklad Galériu, ktorá sa otvorí v plávajúcom okne. Môžete ju po obrazovke ľubovoľne presúvať nad predtým otvorenou aplikáciou (napr. Mail), alebo ju prilepíte na okraj obrazovky, čím sa automaticky aktivuje rozdelenie obrazovky.

Vo všeobecnosti systém pracuje spoľahlivo a na žiadne významné chyby sme nenatrafili. Určite ale ešte existuje veľa priestoru na lepšie prispôsobenie softvéru, ktorý by vyťažil z veľkej obrazovky maximum. iPad to ani zďaleka nie je.

Batéria a nabíjanie

Huawei Mate Xs má dve batérie, ktoré spolu udávajú kapacitu 4 500 mAh. V balení sa nachádza 55 W adaptér, ktorý zvládol smartfón nabiť na 95 percent kapacity za 50 minút.

Po 10 minútach na nabíjačke dostanete 28 percent z kapacity batérie. Po pol hodine to je výborných 76 percent. Chýba však bezdrôtové nabíjanie.

Huawei Mate Xs

Smartfón dokáže vydržať v prevádzke na jedno nabitie približne jeden celý deň. Pokiaľ ho budete často používať s rozloženou obrazovkou, ktorá si v takomto režime prirodzene vypýta viac energie, výdrž o niečo klesne.

Nám sa ho podarilo vybiť pri intenzívnejšom používaní už za 12 hodín (hry, videá, maximálny jas obrazovky, aktívne GPS…). Inak sa dá spoľahnúť na 20 hodín prevádzky pri bežnom používaní, čo je vzhľadom na koncepciu dobrý výsledok.

Verdikt

Huawei Mate Xs je po technologickej stránke impozantným kusom spotrebnej elektroniky. V praxi sa používa lepšie než sme očakávali, zároveň ale horšie ako klasický smartfón. Áno, flexibilné obrazovky sú stále novou technológiou, ktorá ešte potrebuje pár rokov vývoja.

Pokiaľ by ste si chceli Mate Xs kúpiť, počítať musíte s extrémne vysokou maloobchodnou cenou 2 499 €, vysokou váhou, otáznou životnosťou flexibilnej obrazovky, absenciou služieb od Google, chýbajúcou odolnosťou voči vode a prachu, 5G u nás zatiaľ nevyužijete a vo všeobecnosti budete musieť so zariadením narábať opatrnejšie ako s bežným smartfónom, čo uberá na komforte.

Dostanete ale veľký smartfón a malý tablet v jednom, super rýchle nabíjanie, výkon, dostatočnú výdrž na jedno nabitie, prvotriedny fotoaparát, objemnú internú pamäť (UFS 2.1), jedinečnú konštrukciu a pozornosť zvedavých očí vo vašom okolí.

OLED displej má kvalitné zobrazovacie schopnosti, znamenitý zážitok z používania ale kazí prevedenie z plastu, lámavý zvuk pri ohybe, a mierne deformácie v mieste ohybu, ktoré sú cítiť pri dotyku.

Mate Xs je zaujímavým produktom pre skutočných technologických nadšencov, ktorí nemajú hlboko do vrecka. Bežný spotrebiteľ ho môže pokojne obísť oblúkom, poprípade mu bude stačiť, ak si ho na pár minút vyskúša niekde v predajni alebo na výstavisku, ak bude mať takúto možnosť.

Tešíme sa ale na budúcnosť, ktorá postupným vývojom prinesie ľahšie, tenšie a lacnejšie zariadenia s flexibilnou obrazovkou, ktorá bude perfektne rovná a odolná tak, aby ste s ňou nemuseli zaobchádzať ako v bavlnke.

Total
14
Zdieľaní
Total
14
Zdieľať