telegram

Aplikácia Telegram je v Rusku opäť povolená. Zákaz aj tak každý ignoroval

Ruské úrady zakázali v apríli roku 2018 používanie aplikácie Telegram. Učinili tak na základe prísneho protiteroristického zákona z roku 2016.

Ruské úrady zakázali v apríli roku 2018 používanie aplikácie Telegram. Učinili tak na základe protiteroristického zákona z roku 2016, podľa ktorého museli prevádzkovatelia komunikačnej platformy zdieľať s ruskými úradmi šifrovacie kľúče.

Pomocou šifrovacích kľúčov by mohli štátni úradníci dešifrovať komunikáciu osôb, ktoré aplikáciu Telegram používajú. Nepochodili však. Telegram odmietol Moskve šifrovacie kľúče poskytnúť, za čo si vyslúžil okamžitý zákaz.

Ako však informuje The Verge a agentúra Reuters, Roskomnadzor, Federálny úrad pre dohľad nad informačnými a telekomunikačnými technológiami, zákaz aplikácie Telegram zrušil. Rozhodnutie padlo po dohode s generálnou prokuratúrou.

Ruské úrady na margo uvoľnenia zákazu uviedli, že spoločnosť stojaca za aplikáciu Telegram prejavila ochotu pomôcť v boji proti terorizmu.

Telegram
Foto: nordvpn.com

Nie je žiadnym tajomstvom, že Telegram používali aj teroristi. Zakladateľ a šéf platformy Pavel Durov v roku 2017 uviedol, že nie sú žiadni priatelia teroristov a každý mesiac blokujú tisíce kanálov súvisiacich s terorizmom.

TIP REDAKCIE
Signal spúšťa dobrovoľné predplatné, podporí vývoj a prevádzku aplikácie

Zrušenie zákazu však mohlo mať aj prozaickejší dôvod. Zákon totižto v praxi nefungoval. Minimálne nie tak ako si to ruskí úradníci predstavovali. Obyvateľstvo si k aplikácii Telegram cestu našlo a dokonca ju používali aj pracovníci niektorých vládnych inštitúcií.

Stalo sa tak aj napriek tomu, že sa Rusko snažilo zákaz vynútiť zablokovaním niekoľkých miliónov IP adries, VPN služieb a iných nástrojov poskytujúcich anonymný prístup na internet.

Aplikáciu Telegram v súčasnosti využíva viac než 400 miliónov aktívnych používateľov mesačne. Za dva roky sa teda základňa používateľov zdvojnásobila, uvádza na záver The Verge.

Telegram je dostupný pre Android, iOS, PC, Mac alebo Linux. Ak si ho chcete vyskúšať, navštívte tento odkaz. Pre bezpečnú komunikáciu môžete používať aj Signal.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať