iOS 14 predstavený: Pribudli widgety, knižnica pre aplikácie, kľúč od auta a viac

Podujatie WWDC20 organizované spoločnosťou Apple sa po prvý krát konalo online, bez živého publika. To spoločnosti nezabránilo tomu, aby predstavila množstvo zaujímavých softvérových noviniek.

Podujatie WWDC20 organizované spoločnosťou Apple sa po prvýkrát konalo online, bez živého publika. To spoločnosti nezabránilo tomu, aby predstavila množstvo zaujímavých softvérových noviniek.

Hlavnou novinkou je operačný systém iOS 14, ktorý na jeseň obdržia prostredníctvom aktualizácie všetky smartfóny iPhone, ktoré bežia pod iOS 13. Ide o 16 modelov, od iPhone 6s po iPhone SE (2020). Aktualizáciu dostane aj prehrávač iPod Touch 7. generácie.

Verejnú beta verziu iOS 14 Apple sprístupní budúci mesiac.

Krátko pred konferenciou WWDC20 sa špekulovalo, že Apple systém iOS premenuje na iPhoneOS po vzore verzie operačného systému pre tablety, iPadOS. Nestalo sa tak. Nové funkcie, ktoré získal iOS 14, sú používateľom operačného systému Android dobre známe.

Dôležité je, že ide o praktické vylepšenia, vďaka ktorým sa budú smartfóny iPhone používať ešte lepšie a pohodlnejšie.

Na domácu obrazovku je po novom možné umiestniť mini aplikácie, známe tiež ako widgety. Dajú sa ľubovolne presúvať alebo meniť ich veľkosť. Postranný panel (Today) pritom zostáva na svojom pôvodnom mieste. Domáca obrazovka smartfónov iPhone je tak vitálnejšia, bohatšia na informácie a prispôsobenejšia.

Ďalšou novinkou je App Library, knižnica s aplikáciami, ktorá vylepšuje organizáciu nainštalovaných aplikácií a hier. Aplikácie sa automaticky zoskupia podľa kategórie, do ktorej patria (sociálne siete, hry, kancelária a pod.).

ios 14

Zobrazí sa zásobník s odporúčanými alebo nedávno pridanými aplikáciami. Aplikácie sa dajú spustiť na jeden dotyk bez toho, aby sa musel priečinok predtým otvoriť. Ak má niekto nainštalovaných povedzme 200 – 300 aplikácií, už nemusia byť rozložené po niekoľkých domácich obrazovkách.

Funkcia Obraz v obraze prichádza z tabletov iPad aj do smartfónov iPhone. Určená je pre videá alebo hovory cez FaceTime. Funguje tak, ako by ste očakávali. Pri vykonaní gesta Domov sa video stiahne do malého presúvateľného okna, kde zostáva aktívne.

Zaujímavosťou je, že okno so spusteným videom môžete z obrazovky úplne odstrániť s tým, že zostane aktívna len zvuková stopa.

Prostredie digitálnej asistencie Siri sa po jej aktivácii už nebude zobrazovať na celú obrazovku. Siri je zase o niečo múdrejšia a ochotnejšia spolupracovať pri rozličných úlohách. Obsahuje 20-násobne viac faktov než pred tromi rokmi a mesačne spracuje 25 miliárd požiadaviek.

iOS 14

Prekladačom cudzích jazykov už disponuje aj Apple. Nazýva sa Apple Translate, funguje offline a dokáže simultánne prekladať rozhovor dvoch osôb, ktoré komunikujú v cudzích jazykoch. Samozrejme len v tedy, ak dané osoby hovoria jedným z podporovaných jazykov. Zatiaľ ich je 11 a slovenčinu medzi nimi hľadať nemusíte.

TIP REDAKCIE
Qualcomm a Vodafone demonštrovali iSIM: Karta sa stane súčasťou procesoru

Správy iMessage reagujú na súčasnú situáciu vo svete spojenú s ochorením COVID-19. Ako? Symboly Memoji môžte zobrazovať s rúškom v rôznych farbách.

Okrem toho ale môžete pripnúť dôležité konverzácie na vrchol rozhrania tak, aby ste ich mali okamžite poruke. Vývojári tiež vylepšili skupinové konverzácie s možnosťou stlmenia upozornení alebo označovania osôb, ktoré sú do takejto konverzácie zapojené.

V mapách od Apple sa zobrazia trasy pre cyklistov alebo navigácia pre elektromobily. Pribudla tiež obdoba sprievodcu, ktorého poznáme z máp od Google. Odporučí reštaurácie, pamiatky, atrakcie a rad ďalších zaujímavých miest. Zo začiatku len vo veľkých svetových metropolách, časom snáď aj v ostatných oblastiach sveta.

iPhone ako kľúč od auta? Funkcia CarKey. Systém pre bezpečné odomknutie a naštartovanie vozidla využije NFC čip a údaje uložené v bezpečnostnom čipe U1. Overenie vlastníka vozidla prebehne cez FaceID.

iOS 14

Digitálny kľúč môže majiteľ vozidla zdieľať s rodinou alebo s akoukoľvek inou osobou cez iMessage. Nastaviť sa dá dočasná platnosť kľúča alebo jeho zablokovanie cez Apple ID, ak smartfón náhodou stratíte. Kompatibilita? Zatiaľ značka BMW a jej najnovší model radu 5.

V obchode Apple App Store natrafíte na App Clips – rýchle verzie aplikácií, ktoré sprístupnia ich funkcie bez toho, aby ste ich museli inštalovať. Na jednej strane si takýmto spôsobom môžete overiť, čo všetko vlastne aplikácia ponúka.

iOS 14

Na strane druhej dokážete spustiť aplikáciu, ktorú chcete použiť len jednorázovo alebo sporadicky. Napríklad kvôli zaplateniu za nejaký tovar alebo službu (napr. parkovanie). Podporujú totižto platenie cez Apple Pay a prihlásenie cez Apple ID.

Za zmienku stojí ešte jedna vec, ktorá počas konferencie WWDC20 nezaznela. iOS 14 aj iPadOS 14 dovolia zmeniť prednastavenú aplikáciu pre e-maily a internetové prehliadanie.

Aplikácie tretích strán ale musia ich vývojári pre takúto možnosť optimalizovať. Prehliadače tretích strán budú musieť zase využívať Apple engine WebKit. Iné predvolené aplikácie, napríklad hudobný prehrávač, zmeniť nepôjdu. Len klient pre e-mail a internetový prehliadač.

Total
7
Zdieľaní
Total
7
Zdieľať