Huawei MatePad Pro 5G: Obstojný konkurent pre iPad Pro a Galaxy Tab S6?

Má šancu uspieť?

1
matepad pro
Foto: Huawei

Spoločnosť Huawei pred niekoľkými dňami predstavila skladací smartfón Mate Xs, nové ultrabooky, WiFi riešenia a do portfólia výrobcu pribudol aj nový vlajkový tablet.

Nazýva sa MatePad Pro 5G a teraz o ňom výrobca zverejnil všetky dôležité podrobnosti. Podľa Huawei je venovaný najmä kreatívcom a profesionálnym tvorcom a predstavuje spojenie majstrovského dizajnu s mobilným kinom.

Tablet má 10,8-palcový FullView displej s pomerom strán 16:10. Ide o IPS panel (nie OLED) s rozlíšením 2560 × 1600 pixelov, ktorý má okraje tenké len 4,9 milimetra. Podľa výrobcu má najvyšší pomer obrazovky k telu na svete – až 90 percent.

matepad pro
V prednej časti sa nachádza otvor s 8 Mpx kamerou. Na zadnej strane je 13 Mpx snímač s LED bleskom. Foto: Huawei

Konštrukcia tabletu je vyhotovená zo zliatiny horčíka a je len mierne zakrivená, čo prispieva k pohodlnému držaniu. Zariadenie poháňa čipset Kirin 990 s integrovaným 5G modemom, ktorý bol vyrobený 7 nm+ EUV technológiou. Dostupná ale bude aj verzia bez 5G (WiFi, LTE+WiFi).

Pamäťová konfigurácia sa líši v závislosti od prevedenia. Vyzerá nasledovne:

  • 6/128 GB WiFi
  • 8/256 GB WiFi
  • 8/256 GB WiFi (M-Pencil v balení)
  • 6/128 GB LTE
  • 8/256 GB LTE
  • 8/256 GB (5G)
  • 8/512 GB (5G)

Zásobník energie má kapacitu 7250 mAh, podporuje 40 W SuperCharge nabíjanie, bezdrôtové nabíjanie a dokonca reverzné bezdrôtové nabíjanie. Užívateľské prostredie EMUI je obohatené o multitasking s podporou až troch aktívnych aplikácií či s rozdelením pracovnej plochy Multi-Window pre lepšiu produktivitu.

matepad pro
Foto: Huawei

Plávajúce okná umožnia napríklad reagovať na správy počas toho, ako hráte hry alebo sledujete obľúbený film či video. Pre kreatívnych používateľov je k dispozícii digitálne pero Huawei M-Pencil, ktoré rozpozná 4 096 úrovní tlaku. Pero rozpozná aj naklonenie pri písaní. Jeho špička je vyrobená z kompozitného materiálu, ktorý sľubuje presnosť a dlhú životnosť.

matepad pro
Foto: Huawei

Pero M-Pencil sa k zariadeniu pripojí automaticky cez Bluetooth. Nabíja sa bezdrôtovo. Stačí ho položiť na telo tabletu v mieste, kde sa nachádza magnet. Dostupná je aj magnetická klávesnica, ktorá sa rovnako pripája cez Bluetooth.

TIP REDAKCIE
Ďalšia luxusná prémiovka? Honor Note 10 môže prísť v špeciálnej edícii Rolls Royce

Úplne nový PC režim tiež podporuje až osem súčasne otvorených aplikácií alebo procesov bez vplyvu na výkon. Zážitok zo sledovania/počúvania multimediálneho obsahu povýši štvorkanálový stereo reproduktor s vysokou amplitúdou, vyladený spoločnosťou Harman Kardon.

huawei matepad pro
Foto: Huawei

Dostupnosť tabletu na slovenskom trhu je predmetom aktuálnych rokovaní a bude definitívne potvrdená neskôr. Nepoznáme preto ani cenu, za akú by sa mohol tablet na našom trhu predávať. Orientačné ceny však zazneli počas celosvetového predstavenia.

Pohybujú sa od 550 € za základný model, až po 950 € za 5G verziu v najvyššej konfigurácii. Pero M-Pencil sa bude predávať samostatne za 99 €, magnetická klávesnica za približne 130 €. Pero však môže byť súčasťou balenia, čo sa bude týkať najvyšších konfigurácií.

huawei
Tablet bude dostupný v bielom a šedom farebnom prevedení a taktiež v tzv. vegánskej koži v oranžovej a zelenej farbe.

Dostupnosť a ceny pre náš trh upresníme hneď, ako ich výrobca potvrdí. Pripomíname, že ani MatePad Pro nie je vybavený službami a aplikáciami od Google. Existuje ale malá šanca, že sa to zmení. Google požiadal americkú vládu o licenciu, na základe ktorej by mohol s Huawei opätovne spolupracovať.

Pokiaľ by americká vláda licenciu spoločnosti Google naozaj udelila, výrobca by mal vedieť sprístupniť aplikácie a služby od Google prostredníctvom štandardnej aktualizácie.