matepad pro

Huawei MatePad Pro 5G: Obstojný konkurent pre iPad Pro a Galaxy Tab S6?

Spoločnosť Huawei pred niekoľkými dňami predstavila skladací smartfón Mate Xs, nové ultrabooky, WiFi riešenia a do portfólia výrobcu pribudol aj nový vlajkový tablet.

Spoločnosť Huawei pred niekoľkými dňami predstavila skladací smartfón Mate Xs, nové ultrabooky, WiFi riešenia a do portfólia výrobcu pribudol aj nový vlajkový tablet.

Nazýva sa MatePad Pro 5G a teraz o ňom výrobca zverejnil všetky dôležité podrobnosti. Podľa Huawei je venovaný najmä kreatívcom a profesionálnym tvorcom a predstavuje spojenie majstrovského dizajnu s mobilným kinom.

Tablet má 10,8-palcový FullView displej s pomerom strán 16:10. Ide o IPS panel (nie OLED) s rozlíšením 2560 × 1600 pixelov, ktorý má okraje tenké len 4,9 milimetra. Podľa výrobcu má najvyšší pomer obrazovky k telu na svete – až 90 percent.

matepad pro
V prednej časti sa nachádza otvor s 8 Mpx kamerou. Na zadnej strane je 13 Mpx snímač s LED bleskom. Foto: Huawei

Konštrukcia tabletu je vyhotovená zo zliatiny horčíka a je len mierne zakrivená, čo prispieva k pohodlnému držaniu. Zariadenie poháňa čipset Kirin 990 s integrovaným 5G modemom, ktorý bol vyrobený 7 nm+ EUV technológiou. Dostupná ale bude aj verzia bez 5G (WiFi, LTE+WiFi).

Pamäťová konfigurácia sa líši v závislosti od prevedenia. Vyzerá nasledovne:

  • 6/128 GB WiFi
  • 8/256 GB WiFi
  • 8/256 GB WiFi (M-Pencil v balení)
  • 6/128 GB LTE
  • 8/256 GB LTE
  • 8/256 GB (5G)
  • 8/512 GB (5G)

Zásobník energie má kapacitu 7250 mAh, podporuje 40 W SuperCharge nabíjanie, bezdrôtové nabíjanie a dokonca reverzné bezdrôtové nabíjanie. Užívateľské prostredie EMUI je obohatené o multitasking s podporou až troch aktívnych aplikácií či s rozdelením pracovnej plochy Multi-Window pre lepšiu produktivitu.

matepad pro
Foto: Huawei

Plávajúce okná umožnia napríklad reagovať na správy počas toho, ako hráte hry alebo sledujete obľúbený film či video. Pre kreatívnych používateľov je k dispozícii digitálne pero Huawei M-Pencil, ktoré rozpozná 4 096 úrovní tlaku. Pero rozpozná aj naklonenie pri písaní. Jeho špička je vyrobená z kompozitného materiálu, ktorý sľubuje presnosť a dlhú životnosť.

matepad pro
Foto: Huawei

Pero M-Pencil sa k zariadeniu pripojí automaticky cez Bluetooth. Nabíja sa bezdrôtovo. Stačí ho položiť na telo tabletu v mieste, kde sa nachádza magnet. Dostupná je aj magnetická klávesnica, ktorá sa rovnako pripája cez Bluetooth.

Úplne nový PC režim tiež podporuje až osem súčasne otvorených aplikácií alebo procesov bez vplyvu na výkon. Zážitok zo sledovania/počúvania multimediálneho obsahu povýši štvorkanálový stereo reproduktor s vysokou amplitúdou, vyladený spoločnosťou Harman Kardon.

huawei matepad pro
Foto: Huawei

Dostupnosť tabletu na slovenskom trhu je predmetom aktuálnych rokovaní a bude definitívne potvrdená neskôr. Nepoznáme preto ani cenu, za akú by sa mohol tablet na našom trhu predávať. Orientačné ceny však zazneli počas celosvetového predstavenia.

Pohybujú sa od 550 € za základný model, až po 950 € za 5G verziu v najvyššej konfigurácii. Pero M-Pencil sa bude predávať samostatne za 99 €, magnetická klávesnica za približne 130 €. Pero však môže byť súčasťou balenia, čo sa bude týkať najvyšších konfigurácií.

huawei
Tablet bude dostupný v bielom a šedom farebnom prevedení a taktiež v tzv. vegánskej koži v oranžovej a zelenej farbe.

Dostupnosť a ceny pre náš trh upresníme hneď, ako ich výrobca potvrdí. Pripomíname, že ani MatePad Pro nie je vybavený službami a aplikáciami od Google. Existuje ale malá šanca, že sa to zmení. Google požiadal americkú vládu o licenciu, na základe ktorej by mohol s Huawei opätovne spolupracovať.

Pokiaľ by americká vláda licenciu spoločnosti Google naozaj udelila, výrobca by mal vedieť sprístupniť aplikácie a služby od Google prostredníctvom štandardnej aktualizácie.

Total
1
Zdieľaní