vydavky

Okamžité platby prichádzajú na Slovensko. Národná banka zverejnila termín

Predstavte si, že odošlete svojmu známemu alebo obchodnému partnerovi platbu na účet v inej banke a tá sa mu pripíše takmer okamžite, do niekoľkých sekúnd.

Predstavte si, že odošlete svojmu známemu alebo obchodnému partnerovi platbu na účet v inej banke a tá sa mu pripíše takmer okamžite, do niekoľkých sekúnd. Tak fungujú tzv. instantné platby, ktoré budú konečne dostupné aj na Slovensku.

Informuje o tom Národná banka Slovenska v správe z 24. rokovania Bankovej rady. Rada schválila národný plán zavedenia okamžitých platieb v Slovenskej republike, ktorý bol vypracovaný v spolupráci Národnej banky Slovenska, Slovenskej bankovej asociácie, Štátnej pokladnice a Ministerstva financií SR.

Okamžité platby budú na Slovensku zavedené k 1. februáru 2022. Počkať si tak na ne musíme ešte viac ako rok.

Okamžitá platba je definovaná ako platba, ktorá je dostupná klientovi banky 24 hodín denne/7 dní v týždni/365 dní v roku a je pripísaná na účet príjemcu do desiatich sekúnd od iniciácie platby bankou platiteľa.

V súčasnosti je stanovená maximálna suma transakcie na 15 000 EUR a od 1. 7. 2020 sa táto suma zvyšuje na 100 000 EUR, píše sa v správe NBS.

TIP REDAKCIE
Samsung ukázal displeje budúcnosti: Predstavil novú éru technológie Micro LED!