Nabíjanie Tesly

AKTUÁLNE: Elektromobily budú lacnejšie. Slovensko zvýšilo finančnú podporu

Záujemcovia o auto na elektrickú energiu čoskoro ušetria slušnú kôpku peňazí. Slovensko schválilo zákon, ktorý zvyšuje dotáciu na kúpu elektromobilu.

Záujemcovia o elektromobily môžu už čoskoro ušetriť slušnú kôpku peňazí. Slovensko v stredu schválilo zákon, ktorý zdvojnásobuje súčasné maximum dotácie na ich kúpu. Dôležitá bude však až samotná výzva, ktorá určí finálnu podobu finančnej podpory.

Z pôvodného možného maxima 5 000 eur je po novom až 10 000 eur, píše spravodajský web TASR, a to aj vtedy, keď si elektrické vozidlo triedy M1 alebo N1 nezaobstaráme v našej krajine. Z toho vyplýva, že by sa podpora mohla konečne týkať i portfólia americkej automobilky Tesla.

Zvýšenie pôvodného stropu nie je však všetko. Pokiaľ žiadateľ splní jednu dodatočnú požiadavku, môže ušetriť až 35 percent z obstarávacej ceny elektromobilu alebo hybridu.

Vyradenie starého auta

Ak bude niekto chcieť získať percentuálne zvýhodnenie, musí vyradiť z evidencie auto so spaľovacím motorom, ktoré je staršie ako 15 rokov. V opačnom prípade ho kúpa podľa všetkého vyjde drahšie.

Rovnako stojí za zmienku podmienka vlastniť kúpený elektromobil alebo hybrid aspoň dva roky od poskytnutia dotácie.

Právna norma začne platiť od 1. novembra. To však hneď neznamená, že to platí aj o spomínanej výzve. Až tá definuje finálnu sumu finančnej dotácie, ktorú bude možné nadobudnúť.