Toto je Morpheus: Procesor schopný odbúrať aj tie najsilnejšie útoky hackerov

Počas minulého roka sme sa dočkali niekoľkých nepríjemných odhalení ohľadom bezpečnostných chýb, ktorými boli postihnuté miliardy procesorov po celom svete.

Počas minulého roka sme sa dočkali niekoľkých nepríjemných odhalení ohľadom bezpečnostných chýb, ktorými boli postihnuté miliardy procesorov po celom svete. Tieto smutné odhalenia podnietili jedného z profesorov na Michiganskej univerzite k tomu, aby vytvoril čip, ktorý podobnými nedostatkami trpieť nikdy nebude. Na novinku upozornil server MIT Technology Review.

Todd Austin totiž vytvoril procesor s názvom Morpheus. Bezpečnosť je pre nový výtvor prvoradým faktorom, čo znamená, že pre hackerov by mal byť poriadnym orieškom.

Mení časti kódu

Celá funkcionalita čipu bola podrobne objasnená počas konferencie v americkom meste Detroit. Jednoducho povedané, Morpheus obmieňa časti kódu, ku ktorým sa hackeri snažia dostať za cieľom ohrozenia hardvéru. To znamená, že keď už sa im aj podarí nájsť slabinu, v priebehu chvíľky bude jednoducho nepoužiteľná.

Stačí mu 50 milisekúnd

Čip je totiž schopný obmeniť konkrétny kód raz za 0,05 sekundy, teda 50 milisekúnd. Hovoríme o časovom úseku, počas ktorého sa k cenným informáciám nedokáže dostať ani ten najsilnejší a najskúsenejší hacker. Čerešničkou na torte je, že tieto operácie nemajú žiadny vplyv na ním poháňané softvérové aplikácie.

TIP REDAKCIE
Z drahej handričky od Apple si uťahuje už aj Elon Musk. Začal predávať píšťalku za 50 dolárov

Procesor však napriek obrovskej snahe jeho tvorcov nie je bezchybný. Aktuálne nehovoríme o bezpečnosti, ale o jeho výkone. Vyzerá to, že Morpheus nebude čipom do bežnej domácnosti, teda bude určený skôr na vojenské účely.

Prototyp čipu bol doposiaľ schopný odolať všetkým útokom, ktoré na ňom boli testované.

Total
18
Zdieľaní
Total
18
Zdieľať