Samsung začína vyrábať 12 Gb LPDDR5 RAM čipy: Za 1 sekundu prenesú 44 GB dát

Samsung opäť posúva hranicu toho, čo je možné.

1

Tento rok sa na scéne objavilo hneď niekoľko rôznych modelov smartfónov, ktorých celková kapacita operačnej pamäte RAM dosiahla 12 GB. Všetky však používali starší štandard LPDDR4X, čo by sa však v budúcnosti malo zmeniť.

Spoločnosť Samsung Electronics totiž oznámila, že začína s hromadnou výrobou prvých 12 Gb LPDDR5 čipov. Pamäte by sa mali objaviť v 5G vlajkových lodiach už tento rok.

Samsung pritom len v marci tohto roka spustil výrobu 12 GB LPDDR4X modulov. Pre vysvetlenie – pre dosiahnutie celkovej kapacity 12 GB (gigabajtov) musí Samsung poskladať osem 12 Gb (gigabitových) čipov do jedného modulu.

Výhoda LPDDR5: Vyššia rýchlosť, nižšia spotreba

Nové LPDDR5 pamäte pritom ponúkajú dátový tok až 5 500 Mb/s, čo je 1,3-násobne viac, ako pri LPDDR4X (4 266 Mb/s). Celý 12 GB LPDDR5 RAM modul dokáže za 1 sekundu preniesť pôsobivých 44 GB dát. Aby toho nebolo málo, celý modul vďaka vylepšenej elektronike spotrebuje takmer o tretinu menej energie.

Je viac ako pravdepodobné, že Samsung v novom Galaxy Note 10, ktorý bude predstavený už 7. augusta, použije práve nové LPDDR5 čipy. V budúcom roku by mal začať vyrábať 16 Gb LPDDR5 čipy určené pre budúcoročné vlajkové lode.