Apple

Strúhadlo na syr je tu: Špičkový Mac Pro od Apple stojí od 6 000 dolárov

Spoločnosť Apple na vývojárskej konferencii WWDC 2019 predstavila novú verziu operačného systému iOS 13, watchOS a iPadOS. Zažiaril tiež nový hardvér – počítač Mac Pro a monitor Pro Display XDR.

Spoločnosť Apple na vývojárskej konferencii WWDC 2019 predstavila novú verziu operačného systému iOS 13, watchOS a iPadOS. Zažiaril tiež nový hardvér – počítač Mac Pro a monitor Pro Display XDR.

Mac Pro tentokrát nevyzerá ako odpadkový kôš. 6 rokov starý dizajn nahradilo strúhadlo na syr. Aspoň také prirovnanie si krátko po predstavení vyslúžil Mac Pro od internetových komikov.

apple
Foto: Apple

Žarty bokom, nová pracovná stanica určená hlavne profíkom a tým najnáročnejším užívateľom má tvar (skoro) klasickej počítačovej bedne. Vyrobená je nehrdzavejúcej ocele, má dve masívne rukoväte, decentné nožičky, zaujímavú perforáciu na zadnej strane (napomáha chladeniu) a čo je najdôležitejšie, celý kryt počítača je odnímateľný. Masa kovu váži 18 kilogramov.

Po odňatí krytu získa užívateľ, poprípade technik v servisnom centre prístup ku komponentom doslova z každej strany. Vrcholové gro tvorí 28-jadrový procesor Intel Xeon, max. 1,5 TB operačnej pamäte RAM (12 DIMM slotov), 8 slotov PCIe a 1400 W zdroj.

Mac Pro
Foto: Apple

Mac Pro je tým pádom modulárnym počítačom, ktorého výkonnostné kapacity je možné ďalej rozširovať a upravovať. Apple hovorí, že Mac Pro má najvyšší grafický výkon na svete. Špičkou je grafická karta AMD Radeon Pro Vega II Duo (max. 4 kusy PCIe slotoch) s kombinovaným výkonom 56.8 teraflopov.

Áno, ani interná pamäť nezaostáva za maximálnou konfiguráciou. Strop predstavuje 4 TB SSD úložisko (2x 2 TB moduly) šifrované bezpečnostným čipom Apple T2. Periférie je možné pripojiť pomocou niekoľkých USB 3, USB C a Thunderbolt 3 portov, nechýbajú dva 10 Gb Ethernet porty, WiFi 802.11ac, Bluetooth 5.0 a 3,5 mm audio rozhranie.

Mac Pro
Foto: Apple

Konfigurácia je rozmanitá a kompletnú špecifikáciu nájdete TU, na stránke Apple. Maximálna výbava opísaná vyššie je logicky najdrahšia – stáť bude asi 50 000 amerických dolárov s tým, že európska cenovka môže byť ešte vyššia. Cena totižto nezohľadňuje daň. Mac Pro sa začne predávať na jeseň.

Naopak, základná konfigurácia tvorená 8 jadrovým procesorom Intel Xeon, 32 GB RAM, 256 SSD úložiskom a grafikou Radeon Pro 580X sa bude predávať za 5999 amerických dolárov.

Apple Pro Display XDR

K poriadnemu počítaču by si mal užívateľ zaobstarať aj poriadny monitor. Pre tieto potreby tu je Apple Pro Display XDR. Opäť poriadne drahý, no aj poriadne výkonný HDR monitor. Aj tento kúsok sa začne predávať na jeseň a bude na ňom svietiť (základná) cenovka 4 999 dolárov.

apple
Foto: Apple

32-palcový panel so 6K rozlíšením (IPS LCD, 16:9, 60 Hz) dokáže zobrazovať HDR obsah s podporou farebného priestoru DCI-P3 a 10-bitovou hĺbkou. Kontrastný pomer 1 000 000:1 by mal vyčarovať azda dokonalé zobrazenie čiernej.

Apple
Foto: Apple

Monitor má taktiež štýlovú perforáciu ako Mac Pro, ktorá v oboch prípadoch napomáha chladeniu. Apple Pro Display XDR dokáže vyvinúť jas 1000 nitov bez obmedzenia, resp. až 1600 nitov v obmedzenom režime.

TIP REDAKCIE
iOS 13 oficiálne: Tešte sa na tmavý režim aj rýchlejšie spúšťanie aplikácií!

Ultra široké pozorovacie uhly alebo príplatková povrchová úprava s nano textúrou (+999 USD) sú už len čerešničkami na torte. K Mac Pro monitor pripojíte cez rozhranie Thunderbolt 3. Mimochodom, Mac Pro dokáže napájať až 6 takýchto monitorov.

Tabuľku s podrobnou špecifikáciou nájdete TU.

Total
39
Zdieľaní
Total
39
Zdieľať