Veľká zmena pri iPhone: Modely pre rok 2019 vyrobí fabrika v Indii, nie Číne

Made in China pri iPhonoch možno skončí.

0
iPhone XS
iPhone XS (FOTO Marek Urban)

iPhone a jeho verzie určené pre rok 2019 podľa dostupných informácií prinesú niekoľko zaujímavých noviniek. Hovorí sa o špeciálnom zadnom fotoaparáte, väčších batériách aj reverznom nabíjaní.

Apple si necháva iPhony vyrábať hlavne vo fabrikách spoločnosti Foxconn, ktoré sa nachádzajú v Číne a Taiwane. Kvôli čoraz ostrejším vzťahom medzi USA a Čínou, z ktorých často plynú rôzne príplatky, sa americký gigant rozhodol, že rozšíri svoje portfólio fabrík schopných chrliť nové zariadenia.

Foxconn mal preto investovať približne 300 miliónov dolárov do novej fabriky v indickom meste Chennai, ktorú už stihol dokončiť, informoval server Bloomberg. Fabrika má už čoskoro spustiť skúšobnú výrobu zariadení radu „iPhone X“.

TIP REDAKCIE
iPhone XI: Väčšia batéria a reverzné nabíjanie? Vyzerá to tak!

Cieľom skúšobnej výroby je odhalenie a vyriešenie prípadných problémov. Apple však už v Indii iPhony vyrába. Fabrika inej spoločnosti pre firmu vyrába staršie modely, napríklad iPhone 6S , SE a iPhone 7.

Pre Apple je to výhra na dvoch frontoch

Apple sa v Indii nedarí. Jeho podiel na trhu v roku 2018 dosiahol len 1 %, čo je žalostne málo. Začiatok 2019 je ešte horší. Od januára sa Apple v celej Indii podarilo predať len 150 000 kusov iPhonov, čo je pri krajine s populáciou väčšou než 1 miliarda ľudí tragický výsledok.

TIP REDAKCIE
5 tipov na iPhone kryty, ktoré aj starším modelom dodajú punc novosti

Indickí zákonodarcovia totiž americkej firme nechcú dovoliť otvoriť kamenný obchod. Povolia to jedine za predpokladu, že Apple pri výrobe iPhonov využije 30 % materiálov z Indie. To sa mu pri novej fabrike iste podarí splniť ľavou zadnou. Či to bude mať žiadaný efekt aj na predajoch je momentálne otázne.