Apple vylepší Face ID: Biometrická technológia nás spozná podľa žíl na tvári

Skvelý ťah.

1
iPhone X
Skenovanie tváre prostredníctvom iPhone X (FOTO Lukáš Zachar)

Inžinieri z radov Apple pracujú na vylepšenej verzii bezpečnostnej technológie Face ID. Výrobca chce eliminovať šancu, že sa do iOS smartfónu alebo tabletu dostane podobne vyzerajúci súrodenec jeho majiteľa. Preto zahrnie do procesu rozpoznávania tváre ďalší biometrický identifikátor.

Prezrádza to čerstvo odhalený patent, kde je okrem detailných informácií k dispozícii aj náčrt tváre človeka so žilami. Na novinku upozornil web BGR aj Forbes.

Vylepšené Face ID by po novom malo pri identifikácii používateľa začať brať do úvahy i žily na jeho tvári. Táto špičková biometrická technológia z dielne Apple funguje prostredníctvom porovnávania fyzickej podoby s trojrozmerným digitálnym obrazom majiteľa, ktorý sa vytvára tesne po aktivácii. Pridanie ďalšieho identifikátora má preto nemalé ambície prispieť k podstatne vyššej bezpečnosti, ako je tomu v týchto dňoch.

Náčrt z patentu Apple
Náčrt z patentu Apple

„Posudzovanie subepidermálnych znakov počas autentifikačného procesu rozpoznávania tváre môže padnúť vhod pri rozlíšovaní používateľov s podobnými črtami tváre (súrodenec alebo dvojča),“ uvádza abstrakt patentu spoločnosti Apple.

Nová technológia bude zrejme súčaťou hardvérovej výbavy tohroročných iOS smartfónov. Ak pôjde všetko podľa plánov výrobcu, tak s ňou príde nadchádzajúci iPhone XI (iPhone 11) a asi aj jeho cenovo dostupnejšia modifikácia, ktorá dostane za úlohu nahradiť minuloročný iPhone XR.

Predstavenie prebehne počas septembra. Na konkrétny dátum si ale musíme ešte nejaký ten mesiac počkať.