eu

Google dostal od Európskej komisie ďalšiu pokutu v enormnej výške

Spoločnosť Google dostala v lete minulého roka od Európskej komisie pre hospodársku súťaž pokutu v rekordnej výške 4,3 miliardy EUR, a to za porušenie protimonopolných pravidiel.

Spoločnosť Google dostala v lete minulého roka od Európskej komisie pre hospodársku súťaž pokutu v rekordnej výške 4,3 miliardy EUR, a to za porušenie protimonopolných pravidiel.

Komisii sa vtedy nepáčili niektoré vopred nainštalované aplikácie a prednastavený systém vyhľadávania. Aj preto bude Google v najbližších mesiacoch upozorňovať európskych užívateľov na konkurenčné aplikácie, hlavne prehliadače a vyhľadávanie.

Google v hľadáčiku Európskej komisie ostal aj naďalej. Tentokrát bližšie preskúmala zmluvy so zákazníkmi využívajúcimi jej inzertnú sieť známu ako AdSense. Komisia dospela k záveru, že Google aj v tomto prípade zneužil dominantné postavenie na trhu, za čo dostal ďalšiu enormnú pokutu vo výške 1,49 miliardy, informuje portál europa.eu.

Podľa komisárky Margrethe Vestager Google svojim zmluvným zákazníkom zakazoval alebo obmedzoval využívanie konkurenčných nástrojov pre zadávanie reklamy vo vyhľadávaní, čo malo trvať viac ako 10 rokov

google
europa.eu

Aktuálna sankcia je nižšia ako predchádzajúci trest, aj keď sa o malej sume vôbec nebavíme. Google s orgánmi aktívne spolupracoval na zmene svojich postupov, a to od roku 2016, kedy Európska komisia na porušovanie pravidiel poukázala.

TIP REDAKCIE
Vedci: Ľadovce sa napriek dobrým tohtoročným podmienkam ďalej topia

Spoločnosť Google nám k situácii zaslala stanovisko:

„Všetci sa zhodneme na tom, že zdravé a prosperujúce trhy sú v záujme všetkých. Do našich produktov sme už zaviedli mnoho zmien, ktorými sme reagovali na výhrady Európskej komisie. Počas niekoľkých nasledujúcich mesiacov budeme prinášať ďalšie aktualizácie, ktoré v Európe ešte viac zviditeľnia našich konkurentov.“

Viac informácií nájdete na oficiálnom Google blogu – vyjadrenie Kenta Walkera (Senior Vicepresident of Global Affairs, Google).

Total
11
Zdieľaní
Total
11
Zdieľať