Starship

Elon Musk: Pôjdeme na Mars, raketový motor Raptor už spĺňa naše predstavy

Raketový motor Raptor nám jedného dňa umožní osobne navštíviť planétu Mars vrátane toho, aby sme na povrchu červenej planéty vybudovali ľudskú kolóniu.

Jedna z kľúčových súčastí ambicióznej vesmírnej lode SpaceX, ktorá sa po novom volá Starship, je už takmer hotová. Pokročilý raketový motor Raptor nám jedného dňa umožní osobne navštíviť planétu Mars a časom možno aj vybudovať ľudskú kolóniu.

Preto mu bola posledné dni venovaná tak veľká pozornosť. Elon Musk, šéf vyššie spomínanej vesmírnej spoločnosti, nám nedávno prezradil, ako im náročný vývoj ide. V rámci toho zverejnil i krátke video so zvukom, kde zachytili ostré testovanie iba na 60 percent fungujúceho motora.

Dnes už je toto číslo podstatne väčšie. Ako tvrdí on sám na sociálnej sieti Twitter, “Raptor práve dosiahol ťah, aký vyžaduje Starship a Super Heavy”. Z toho teda možno pomerne jednoducho vydedukovať, že tu hovoríme o percentách, ktorá sa momentálne pohybujú od 90 do 100 percent.

Raketový motor Raptor reprezentuje podstatne schopnejšieho nástupcu motora Merlin, pretože už pri fungovaní na 60 percent dosahoval jeho maximálny ťah. SpaceX ho dnes využíva na poháňanie nosných rakiet Falcon 9 aj Falcon Heavy, no ak chcú ísť ďalej, ako je obežná dráha Zeme, budú ho musieť skôr či neskôr vymeniť za niečo oveľa pokročilejšie.

TIP REDAKCIE
Xiaomi 12 Ultra: Tak šialene gigantický fotomodul na telefón snáď ešte nebol!

V opačnom prípade by mali väčšie technické komplikácie, pretože Merlin na rozdiel od Raptora nefunguje prostredníctvom metánu, ktorý chce Elon Musk vyrábať priamo na Marse. Vďaka tomu nemusia brať palivo so sebou, čo potom logicky odľahčí náklad a tým pádom aj samotnú záťaž na moderný pohonný systém vesmírnej lode Starship.