Astroskin: Smart tričko, ktoré sleduje životné funkcie astronautov

Tričko bolo vyvinuté spoločnosťou Quebec’s Carré Technologies a jeho hlavným účelom je jednoducho a efektívne sledovať životné funkcie astronautov.

Tričko bolo vyvinuté spoločnosťou Quebec’s Carré Technologies a jeho hlavným účelom je jednoducho a efektívne sledovať životné funkcie astronautov.

Aj napriek tomu, že toto tričko vyzerá ako tričko do posilňovne, nezachytáva len pot. Jeho hlavnou úlohou je sledovať životné funkcie astronautov na Medzinárodnej vesmírnej stanici. Senzory, ktoré sú vložené do tkaniny tohto inteligentného trička dopĺňa čelenka. Dokážu merať všetko od telesnej teploty, krvného tlaku a dýchania až po hladinu kyslíka v krvi. Nevýhodou sú však dve AA baterky, ktoré je potrebné vymeniť každé dva dni.

Zdroj: Steemhunt

Informácie, ktoré tričko zozbiera, sú vyslané späť na Zem, do kontrolnej miestnosti, kde tieto dáta analyzujú odborníci. Toto funguje pomocou smartfónu a webovej aplikácie pre synchronizáciu dát. Zbierať dáta pomocou smart oblečenia je omnoho efektívnejšie ako zdravotnícke prístroje v podobe elektrokardiografov, meračov krvného tlaku a snímačov činnosti, ktoré sú podľa vyhlásenia CSA rušivé a časovo náročné.

TIP REDAKCIE
Google Pixel 6a OFICIÁLNE: Smartfón, ktorý šetrí s rozumom

Smart tričko sa dá pokojne používať aj na zemskom povrchu

Spoločnosť, ktorá stojí za vývojom trička, ich plánuje poskytnúť každému astronautovi, ktorý sa nachádza na palube ISS. Tvrdí však, že tričko nie je využiteľné len vo vesmíre. Užitočným by sa mohlo preukázať aj v prípadoch sledovania vitálnych funkcií ľudí so zdravotnými problémami, ktorí majú obmedzený prístup k riadnej zdravotnej starostlivosti.