Raketový motor Raptor v akcii

Rana z dela: Elon Musk ukázal, ako funguje nový raketový motor Raptor

Vizionár Elon Musk nám počas víkendu ukázal, v akom štádiu sa nachádza rozrobený raketový motor Raptor.

Vizionár nám počas víkendu ukázal, v akom štádiu sa nachádza rozrobený raketový motor Raptor. Táto novinka z dielne vesmírnej spoločnosti SpaceX je prispôsobená tomu, aby jedného dňa poháňala obrovskú vesmírnu loď Starship. Funguje vďaka metánu a má až 2x väčší ťah ako predchodca.

Vývoj síce prebieha už zopár rokov, no v uplynulých mesiacoch vraj nastala radikálna konštrukčná zmena, tvrdí na sociálnej sieti Twitter Elon Musk.

Preto prišli na rad ostré testy motora, ktoré zachytili na sériu krátkych videí. Vďaka tejto iniciatíve tak máme jedinečnú príležitosť vidieť a počuť brutálnu audio-vizuálnu šou, aká bude sprevádzať i štart nosnej rakety.

Ambicióznu vesmírnu loď Starship čaká prvý testovací let už v priebehu tohto roka. Na rok 2022 je zase naplánovaný let na Mars. Zatiaľ však bez živej posádky. Tá podľa dostupných informácií zo servera The Verge nastúpi na palubu až o 2 roky neskôr. Teda iba vtedy, ak pôjde všetko podľa plánov SpaceX.

Starship tvoria dve hlavné časti. Prvou je priestor pre ľudí a ich veci, zatiaľ čo tá druhá dostala na starosti pohon. Malo by ju tvoriť hneď niekoľko výkonných raketových motorov Raptor, ktoré tentokrát poháňa kryogénny kvapalný metán. Dôvod je pritom úplne jednoduchý.

TIP REDAKCIE
Hanba na sto honov: Google Pixel Watch vraj poháňa 4-ročný procesor

Motor Raptor

Ako už bolo spomínané, Raptor ponúka až 2x väčší ťah ako súčasné motory Merlin z nosných rakiet Falcon 9 či Falcon Heavy. Wikipédia spomína šialených 1 993 kN, čo je v porovnaní s 845 kN (respektíve 914 kN vo vákuu) podstatne viac. Testovaný prototyp išiel pri 60 % z celkového potenciálu, preto jeho čísla dosahovali okolo 1 150 kN.

Starship
Starship

Čo sa týka metánu, tak ten nahradil pôvodné palivo kvôli tomu, lebo ho môžu vyrábať priamo na povrchu červenej planéty, kde chce Elon Musk vybudovať kolóniu. Vďaka tomu ho nemusia brať so sebou, takže v konečnom dôsledku naložia viac pasažierov alebo viac techniky.