TikTok zatiaľ zostáva v amerických obchodoch s aplikáciami, rozhodol súd

Z nedele na pondelok mala z amerických verzií obchodov s aplikáciami Google Play a Apple App Store zmiznúť aplikácia TikTok čínskej spoločnosti ByteDance, ktorú americká vláda považuje za hrozbu pre národnú bezpečnosť.

Z nedele na pondelok mala z amerických verzií obchodov s aplikáciami Google Play a Apple App Store zmiznúť aplikácia TikTok čínskej spoločnosti ByteDance, ktorú americká vláda považuje za hrozbu pre národnú bezpečnosť.

Zákaz čínskej video-sociálnej aplikácie vydaný administratívou Donalda Trumpa však zatiaľ účinnosť nenadobúda, informuje New York Times. Zákaz zablokoval sudca federálneho súdu vydaním predbežného opatrenia.

Právnici zastupujúci TikTok uspeli s tvrdením, že odstránenie aplikácie z obchodov počas pandémie a v predvolebnom období „by malo negatívny dopad na právo potenciálnych nových používateľov zdieľať svoje názory.“

Vývojári TikTok-u by okrem toho ďalej nedokázali doručovať aktualizácie, ktoré by riešili prípadné chyby v aplikácii.

Predbežné opatrenie blokuje len konkrétnu časť nariadenia americkej vlády, kvôli ktorej mali prevádzkovatelia aplikáciu TikTok zo svojich obchodov odstrániť. Na širšiu množinu obmedzení, ktoré majú vstúpiť do platnosti v novembri, sa nevzťahuje.

Foto: Pixabay

TikTok sa chce udržať na americkom trhu, kde má viac ako 100 miliónov používateľov. Dohodu s Microsoftom sa však uzavrieť nepodarilo. Namiesto neho vstúpili do hry spoločnosti Oracle a Walmart.

TIP REDAKCIE
Chuwi MiniBook X: Šialený 10,8-palcový 2K notebook za cenu, ktorá sa často nevidí!

Vzniknúť má nový subjekt TikTok Global, ktorý sa odčlení od materskej spoločnosti ByteDance. Oracle a Walmart by v ňom ako investori mali držať približne 20-percentný podiel.

Spoločnosť Oracle by bola zároveň zodpovedná za cloudové služby, spracovanie a uchovávanie osobných údajov používateľov TikTok-u na americkom trhu. Zatiaľ však nie je známe, ako zapojené spoločnosti vyriešia otázky týkajúce sa národnej bezpečnosti, píše New York Times.

Donald Trump je spolupráci s Oracle a Walmartom naklonený. Konečné znenie dohody ale schváliť nemusí, keďže požaduje, aby mal Oracle úplnú kontrolu nad aplikáciou TikTok pôsobiacou na americkom trhu.

Obchod sa nepáči ani Pekingu. Podľa Financial Times označili čínske štátne médiá dohodu medzi ByteDance s Oracle a Walmartom ako „špinavú a nespravodlivú“. Peking podľa nich nemá dôvod na to, aby takúto dohodu schválil.

Situácia okolo prevádzky jednej z najsťahovanejších aplikácií súčasnosti je teda stále nejednoznačná a zrejme sa na tom nič nezmení ani v najbližších týždňoch. TikTok ale môže v USA zatiaľ fungovať naďalej.

Total
16
Zdieľaní
Total
16
Zdieľať