Čína sa s tým nebabre: Na obežnú dráhu vypustili 6G satelit. Je 100x rýchlejší než 5G

Vo svete sa postupne začínajú stavať 5G vysielače, niekoľko ich už máme aj na Slovensku. To však určite nezastaví svet inovácií.

Vo svete sa postupne začínajú stavať 5G vysielače, niekoľko ich už máme aj na Slovensku. To však určite nezastaví svet inovácií, o čom svedčí aj najnovší počin Číny. Na obežnú dráhu totiž vypustila satelit s podporou bezdrôtovej technológie 6G.

Čínska vesmírna agentúra vypustila z miesta označovaného ako Taiyuan Satellite Launch Center raketu Loing March 6 nesúcu celkom 13 nových satelitov. Jeden z nich (UESTC – Star Era-12) má byť prototypom pre testovanie 6G. Satelit testujú špičkoví vedci z University of Electronic Science and Technology of China.

Vzhľadom na to, že pri 6G ešte nebola dokončená finálna špecifikácia ide viac menej len o výskum, ktorý sa neskôr môže pretaviť v konkrétne návrhy na implementáciu. Pre 6G je nutné vyvinúť a vyrobiť nové formy antén a prísť s riešeniami na mnohé problémy súvisiace s využitím terahertzového pásma (THz).

6G však oproti 5G môže priniesť obrovský skok nielen v rýchlostiach, ale aj odozve. Maximálne teoretické rýchlosti majú byť 100x vyššie. Pohybovať sa tak budú v Tb/s. Čas odozvy (ping) sa zníži z milisekúnd na mikrosekundy. Nasadenie 6G sa očakáva najskôr o desať rokov.

Total
47
Zdieľaní
Total
47
Zdieľať