AKTUÁLNE: Apple prehral súd, v Nemecku prestáva predávať niektoré modely iPhone

Spoločnosť vo svojich obchodoch stopla predaj mnohých modelov iPhonov.

0

Len desať dní po tom ako Qualcomm v Číne vyhral súdny spor proti Apple sa rozhodovalo aj na súde v Nemecku. Výsledok fanúšikov amerického výrobcu určite nepoteší. Apple totiž prehral. Spoločnosť preto čelí zákazu predaja ikonických smartfónov.

Súdne procesy v Nemecku a Číne nie sú identické. Zatiaľ čo v Číne išlo hlavne o softvérové funkcie v iOS (ktoré už Apple opravil aktualizáciou), v Nemecku ide o hardvérovú záležitosť točiacu sa okolo komponentov od Intelu a spoločnosti Qorvo.

V rozhodnutí súdu sa uvádza, že Apple porušuje patent týkajúci sa komponentu upravujúceho spotrebu elektriny telekomunikačných čipov v prípade, keď je aktívny daný modem. V praxi to znamená, že všetky iPhony, ktoré disponujú komponentom od Qorvo sa na území Nemecka nemôžu predávať.

iPhone 7 aj iPhone 8

Apple na rozhodnutie súdu zareagoval bleskovo a z vlastnej siete predajní stiahol iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 8 a iPhone 8 Plus. Zároveň však informoval, že všetky modely iPhonov budú aj naďalej dostupné od operátorov a ďalších predajcov. Qualcommu odkázal, že jeho snaha docieliť zákaz predaja je „zúfalý pokus odvrátiť pozornosť od skutočných problémov medzi oboma spoločnosťami“.