Google nám predviedol hneď niekoľko dôkazov o tom, že tmavé používateľské prostredie v operačnom systéme Android šetrí značné množstvo elektrickej energie. Jedinou podmienkou je, aby bol smartfón vybavený zobrazovacím panelom s takzvanou OLED technológiou.

To znamená, že nesmie disponovať LCD displejom, ale napríklad takou AMOLED alternatívou, ktorú ponúkajú snáď všetky tohtoročné vlajkové lode z mobilného priemyslu. Dôvod je pritom úplne jednoduchý. Keď sa pred nami zobrazuje čierna farba, panel na danom mieste vypína pixely, čo znamená, že čierna nespotrebováva absolútne žiadnu šťavu.

LCD čiernu farbu nielen, že zobrazuje, ale ju ešte aj podsvieti, z čoho potom vznikne šedá. Používateľ má tak k dispozícii nereálne vyzerajúcu farbu a ešte mu aj cucia batériu.

Aby to však nezostalo celú večnosť iba pri teórii, spoločnosť Google počas nedávneho podujatia Android Dev Summit vyrukovala s pekne spracovaným grafom, kde máme jedinečnú príležitosť vidieť, čoho všetkého je kombinácia OLED a tmavé prostredie vôbec schopná.

Pri teste bol použitý smartfón Google Pixel z roku 2016, kde nastavili maximálny jas a obmieňali päť farieb, aby zistili, ktorá pri zobrazovaní žerie najviac elektrickej energie a ktorá pre zmenu najmenej. Ako je teda vidieť trošku vyššie, víťazom sa stala čierna, porazeným zase biela.

Výrobcovia mobilných telefónov by preto nemali zabúdať na integráciu funkcionality, prostredníctvom ktorej si môžeme v ich nadstavbe systému Android prepínať medzi svetlým a tmavým prostredím.

Má tvoj smartfón OLED displej?

Loading ... Loading ...