POROVNANIE iPhone XR a iPhone 8: Čo všetko sa zmenilo?

Okrem iPhone XS a väčšieho modelu s názvom XS Max sme sa počas uplynulého týždňa dočkali aj cenovo najdostupnejšieho iPhone XR.

Okrem iPhone XS a väčšieho modelu s názvom XS Max sme sa počas uplynulého týždňa dočkali aj cenovo najdostupnejšieho iPhone XR. Táto iOS novinka reprezentuje náhradu za iPhone 8 a iPhone 8 Plus. Čo všetko je teda v porovnaní s osmičkou z minulého roka iné?

Najviac medzigeneračných zmien tentokrát nastalo predovšetkým z konštrukčno-vizuálneho pohľadu, takže obal pre iPhone 8 už na Xr-ko nebude pasovať, ako sme boli zvyknutí napríklad pri iPhone 7 a 8. V útrobách pribudol iba výkonnejší a šetrnejší čipset A12 Bionic vrátane väčšej batérie či väčšej operačnej pamäte RAM. Všetko ostatné je viac-menej rovnaké.

Konštrukcia a dizajn

Predná strana nového iPhone XR pripomína jubilejnú desiatku, pretože má kontroverzný výrez a obrovský displej, ktorý zaberá takmer celú plochu. To znamená, že tu chýba roky zaužívané hardvérové Home tlačidlo. Na zadnej strane sa zase nachádza povedome vyzerajúci fotoaparát, ktorý tentokrát nie je duálny, ale obyčajný. Pripomína totiž hlavný fotoaparát iPhone 8.

iPhone XR
iPhone XR

Konštrukciu netvorí kombinácia nehrdzavejúcej ocele a odolného skla, ale kombinácia špičkového leteckého hliníku (séria 7000) a skla. To aj tento rok kryje obe strany smartfónu, malo by byť však po novom trošku odolnejšie. Čo sa týka konkrétnejších čísiel, tak tie v tejto chvíli nepoznáme.

V skratke:

 • pribudol výrez
 • tenšie rámiky okolo displeja
 • chýba Home tlačidlo
 • odolnejšie sklo
 • nové farby

Displej

Zobrazovacia technológia zostala bez zmeny. Aj tento rok ide o LCD panel, no s väčšou uhlopriečkou (6,1″), iným pomerom strán (19.5:9) a s vyššou zobrazovacou kvalitou. Apple ho nazýva Liquid Retina a používateľom nového smartfónu sľubuje opäť o niečo krajší obraz.

TIP REDAKCIE
Huawei Nova 9 prichádza na Slovensko so 66 W nabíjaním a 120 Hz OLED displejom
iPhone Xr
iPhone Xr

Hustota zostala i napriek rozmernejšiemu displeju bez jedinej zmeny. Opäť máme teda k dispozícii postačujúcich 326 pixelov na palec. A to isté možno povedať o True Tone funkcionalite alebo o širokom farebnom rozsahu. Jedno aj druhé je súčasťou výbavy tohtoročného iPhone XR. Chýba mu však funkcionalita 3D Touch.

V skratke:

 • nová uhlopriečka
 • nový pomer strán
 • lepšia LCD technológia
 • chýba 3D Touch

Fotoaparáty

Technická špecifikácia predného a zadného fotoaparátu iPhone XR neobsahuje nič, čo by sa dalo nazvať iným. Používateľ môže ale i napriek tomuto faktu počítať s lepšou kvalitou záberov. O tú by sa mala tento rok postarať schopnejšia umelá inteligencia, vďaka ktorej je k dispozícii Smart HDR. Výrobca tvrdí, že táto nová funkcionalita zlepší dynamický rozsah i bez toho, aby fotografie vyzerali umelo.

V skratke:

 • širší dynamický rozsah

Výkon a výdrž

Ako už bolo spomínané, minuloročný čipset A11 Bionic nahradila pokročilejšia alternatíva A12 Bionic. Nový čipset vzniká prostredníctvom iba 7-nanometrovej výrobnej technológie, preto je schopný ponúknuť vyšší výkon a nižšiu spotrebu elektrickej energie. Najviac zo všetkého ale porástol predovšetkým grafický výkon. Nedávny benchmark test v populárnej aplikácii AnTuTu totiž odhalildvojnásobne medzigeneračné zlepšenie.

Apple A12 Bionic
Apple A12 Bionic

Výdrž batérie tiež porástla. Síce nie veľa, ale porástla. Kombinácia lepšej energetickej efektivity a väčšej kapacity sľubuje na jedno nabitie o niekoľko desiatok minút dlhšie fungovanie iOS smartfónu.

V skratke:

 • vyšší výkon
 • nižšia spotreba
 • krajšia grafika
 • dlhšia výdrž batérie
Total
14
Zdieľaní
Total
14
Zdieľať