Audi e-tron quattro

Renomovaná nemecká spoločnosť Audi nám už onedlho ukáže svoje prvé čistokrvné SUV na elektrickú energiu. Novinka ponesie názov e-tron quattro a pôjde o priameho konkurenta obávaného Model X z dielne americkej automobilky TeslaPo novom vieme aj to, že bude vybavená veľmi pokročilou technológiou.

Inžinierom sa totiž podaril zhotoviť tak efektívny rekuperačný systém, že vďaka jeho pomoci navýšia základný dojazdo 30 percent. Majiteľ tak na jedno nabitie akumulátora prejde podľa prísneho štandardu WLTP viac ako 400 kilometrov. Keď prestane tlačiť na pedál, elektromobil v tej chvíli začne sám brzdiť, aby tak premenil dostupnú kinetickú energiu späť na elektrickú.

Hoci zatiaľ ide iba o nedokončený koncept, do avizovaného predstavenia by malo byť všetko dôkladne pripravené. Systém momentálne prechádza cez posledné fázy vývoja, ktoré prebiehajú priamo v teréne, píše Electrek.

Rekuperačné brzdy nie sú žiadnou veľkou novinkou, majú ich aj autá Elona Muska. Z toho vyplýva, že stredobodom pozornosti nie je samotná technológia, ale jej vysoká efektivita. Vyššie spomínané percentá patria medzi to najlepšie, čo dnes automobilový priemysel ponúka. A to dáva automobilke Audi naozaj slušnú konkurenčnú výhodu.

Predstavenie je za rohom

Predstavenie elektrického e-tron quattro prebehne už onedlho na území Spojených štátov amerických. Šou je naplánovaná na 17. septembra. Európske mediálne podujatie príde na rad o niečo neskôr, pretože bolo tento rok kvôli zatknutiu šéfa spoločnosti Audi presunuté na iný termín. Ten mal vraj prsty v mediálne známom škandále s emisiami giganta Volkswagen.