whatsapp

WhatsApp sa bude dať nainštalovať aj do „hlúpych“ telefónov s KaiOS

Ak zavítate na oficiálnu stránku aplikácie WhatsApp, zistíte, že si ju môžete nainštalovať do smartfónov s OS Android, iOS a Windows Phone.

Ak zavítate na oficiálnu stránku aplikácie WhatsApp, zistíte, že si ju môžete nainštalovať do smartfónov s OS Android, iOS a Windows Phone. Zároveň nechýba podpora pre Mac a Windows PC.

WhatsApp je skvelým komunikačným nástrojom, ktorý po celom svete aktívne používa viac ako 1,5 miliardy ľudí. V blízkej budúcnosti ich ešte pribudne, pričom časť z nich bude pochádzať z rozvojových častí sveta.

Aplikácia WhatsApp bude dostupná pre zariadenia s operačným systémom KaiOS, čiže pre veľmi jednoduché mobilné telefóny, ktoré sa v kontraste s vyspelými smartfónmi často označujú ako „hlúpe“.

Informácie o rozšírenej dostupnosti prišli krátko po predstavení mobilného telefónu JioPhone 2, o ktorom sa hovorí ako o najlacnejšom zariadení so 4G konektivitou. JioPhone 2 poháňa KaiOS rovnako ako mobilný telefón Nokia 8810, takzvaný banán. Aj táto Nokia za asi 79 EUR bude môcť byť vybavená aplikáciou WhatsApp. Naznačil to jeden z hlavných predstaviteľov konzorcia HMD Global Juho Sarvikas.

WhatsApp
JioPhone 2 so 4G a cenou asi 37 EUR

Operačnému systému KaiOS sa v poslednom období dostalo veľa pozornosti. Zaujal hlavne Google, ktorý do spoločnosti investoval 22 miliónov dolárov. V rámci dohody o spolupráci dôjde k integrácii služieb Google a aplikácií ako Mapy, YouTube a ďalších, vrátane vyhľadávania a možno aj digitálnej asistencie.

Zariadenia s KaiOS

Mobilné telefóny s KaiOS sú veľmi lacné, často majú hardvérovú klávesnicu, konštrukciu z plastu, malý displej či slabý výkon pre čo i len náročnejšie operácie. Aj keď sa o jednoduchých mobilných telefónoch hovorí ako o hlúpych, tieto však úplne hlúpe nie sú.

TIP REDAKCIE
200 W nabíjanie môže prísť už v polovici tohto roku! Uvedie ho Xiaomi a Oppo

Majú 4G modul, WiFi pripojenie, GPS či dokonca NFC konektivitu. Teda všetko potrebné pre spojenie s online svetom. Do súčasnosti sa predalo asi 30 miliónov zariadení s KaiOS. Očakáva sa, že dopyt po nich naďalej porastie, na čo reagujú aj softvérové spoločnosti.

Vlastníci takýto zariadení dostanú moderné (aj keď zrejme zjednodušené) aplikácie, vďaka ktorým sa môžu spojiť s celým svetom a pripojiť k rôznym internetovým službám. Ich tvorcovia zase získajú nových zákazníkov, resp. užívateľov svojich služieb.

KaiOS
Banán(y) – Nokia 8110

Kým moderné a vyspelé vlajkové lode stoja stovky EUR, niekedy až tisícku, mobilné telefóny s KaiOS sú presne z opačného spektra. Spomínaný JioPhone 2 so 4G stojí po prepočte približne 37 EUR. Nokia 8810 (2018) stojí asi 79 EUR a Nokiu 3310 (2018) kúpite už za 60 EUR.

Aj na takto lacných zariadeniach tak bude možné používať najpopulárnejšie aplikácie celosvetovo rozšírených služieb, sociálny sietí a ďalších digitálnych produktov.

Total
3
Zdieľaní
Total
3
Zdieľať