Čo je KaiOS a prečo doň Google investoval 22 miliónov dolárov?

0
KaiOS
Banán(y) - Nokia 8110

Google po krátkej dobe uskutočnil ďalšiu investíciu, ktorá na prvý pohľad nemusí dávať zmysel. Čiastku 22 miliónov dolárov investoval do konkurenčnej spoločnosti, presnejšie do operačného systému KaiOS.

KaiOS je operačný systém postavený na základoch Linuxu, ktorý využíva webové technológie a aplikácie vytvorené pomocou HTML5, Javascriptu a CSS formátovania. KaiOS poháňa jednoduché mobilné telefóny, ktoré však disponujú dátovou konektivitou.

Takéto zariadenia majú malý displej, väčšinou s uhlopriečkou dvoch až troch palcov, výnimočná nie je klasická hardvérová klávesnica (T9), plastová konštrukcia a veľmi skromné výkonnostné komponenty. Z moderných smartfónov ale prevzali 4G, WiFi, NFC či dokonca GPS konektivitu.

Tieto mobilné telefóny nájdete hlavne na rozvojových trhoch, kde sa modernejšie smartfóny zatiaľ nedostali, poprípade by boli pre tamojších užívateľov neúmerne drahé. S KaiOS ste sa už možno stretli. Ak sa vám dostala do ruky novodobá Nokia 3310 (unboxing TU) alebo Nokia 8110 (banán) od HMD Global, pracovali ste s KaiOS.

nokia 3310

Google do tohto operačného systému investoval s vidinou intenzívnejšieho vývoja a rýchlejšieho nasadenia na určených trhoch. Samozrejme, súčasťou investície je dohoda o vzájomnej spolupráci.

Z nej má vzísť integrovanie služieb Google do operačného systému KaiOS. To znamená, že na jednoduchých mobilných telefónoch s KaiOS v budúcnosti nájdeme YouTube, Mapy Google, Gmail, vyhľadávanie a možno aj digitálnu a hlasovú asistenciu. Tá by bola obzvlášť prínosná v zariadeniach s hardvérovou T9 klávesnicou, ktoré by sa dali pohodlnejšie ovládať povelmi.

KaiOS

Spoločnosti Google sa investícia určite oplatí. Získa nových užívateľov a vyhliadky pre ďalšiu, možno ešte užšiu spoluprácu. Do súčasnosti sa predalo asi 30 miliónov mobilných telefónov s KaiOS, čiže nejde o zanedbateľnú časť trhu aj keď sa stráca pri veľkej presile OS Android a iOS. Očakáva sa, že predaj zariadení s KaiOS v budúcom roku porastie.

TIP REDAKCIE
Prenášajte súbory offline a skutočne rýchlo vďaka aplikácii Files Go. Takto to funguje

Načo Google investuje do nenáročného operačného systému, keď má v portfóliu vlastný zjednodušený Android Oreo Go? OS Android Go je v kontraste s bežným OS Android možno nenáročný, no stále je náročnejší ako KaiOS. KaiOS si napríklad bohate vystačí s 512 MB operačnou pamäťou.

Mobilné telefóny s KaiOS vedia byť navyše ešte lacnejšie ako najlacnejšie modely s OS Android Go. Prístup k mobilnej konektivite a všetkým informáciám sveta tak môžu mať aj obyvatelia z odľahlých kútov sveta.