Japonská začínajúca spoločnosť, startup menom ALE Company, prichádza so vcelku šialeným predmetom podnikania. Spoločnosť pracuje na technológii, ktorá má vytvoriť more padajúcich hviezd takpovediac na objednávku.

Zákazníci by si takéto nebeské divadlo jednoducho zaplatili. Meteorický roj patrí medzi úchvatné prírodné divadlá, pričom asi najznámejšími sú Perzeidy. Nazývajú sa aj ako slzy svätého Vavrinca a maximum tento roj dosiahne asi v polovici augusta.

Na padajúcu hviezdu ale aj tak musíte čakať, resp. striehnuť. Za noc môžete vidieť niekoľko padajúcich hviezd (presnejšie kometárnych častíc), čo je však nič v porovnaní s ambicióznymi plánmi mladej japonskej spoločnosti.

Periodikum Japan Times píše, že by sme mohli prvý umelo vytvorený meteorický roj uvidieť už o dva roky. Spoločnosť ALE Co. ho chce vytvoriť pomocou dvojice satelitov, ktoré pošle na obežnú dráhu Zeme.

Oba satelity sa stále vyvíjajú. Prvý ale do vesmíru podľa plánov spoločnosti poputuje v marci 2019 a druhý o niečo neskôr, v lete toho istého roku. Nie je úplne jasné, ako satelity meteorický roj vytvoria.

meteoricky roj
Ilustr. foto

Satelity by mali v istom slede vypustiť kapsule s chemickou zlúčeninou, ktorých reakcia napodobní svetlo a dráhu kometárnych častíc. Každý zo satelitov by mal obsahovať niekoľko stoviek kapsúl. Súčasne ale vypustené byť nemusia.

Životnosť satelitov je naplánovaná na 24 mesiacov. Vesmírny ohňostroj dokážu dopraviť na akékoľvek miesto, kde si ho zákazník objedná, poprípade, odkiaľ ho chce pozorovať. Problémové by dokonca nemali byť ani veľké aglomerácie so svetelným znečistením.

Spoločnosť berie projekt skutočne vážne, o čom tiež svedčí skoré ohlásenie skúšobnej prevádzky. Prvé „umelé padajúce hviezdy“ zočia na jar roku 2020 obyvatelia mesta Hirošima a jeho okolia. Spoločnosť si túto oblasť vybrala kvôli počasiu, charakteru krajiny a kultúrnemu zázemiu.

TIP REDAKCIE
Meteorický roj na objednávku za pár miliónov? Pre Japonsko žiadny problém

Koľko môže takýto rozmar stáť, nie je nateraz známe. O lacnú zábavku ale zrejme nepôjde. Náklady spojené s testovaním a vypustením satelitov sa zastavili na sume 20 miliónov dolárov.